Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DZ/415/355/2004
z 31 marca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DZ/415/355/2004
Data
2003.03.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
podatek dochodowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
W wyniku sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zobowiązała się do zainwestowania w ciągu 2 lat uzyskanych środków finansowych na cele mieszkaniowe zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego Urząd Skarbowy określił w podatku od towarów i usług zobowiązanie podatkowe z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych i lokalu użytkowego. Czy uzyskane przychody ze sprzedaży lokali mieszkalnych i lokalu użytkowego należy rozliczać według kwot netto, czy brutto?


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z 2000 r, poz. 176 ze zm ) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

lit. a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości

lit. b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalonego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

lit. c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majatkowych okreslonych w lit. a) – c) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastapiło nabycie lub wybudowanie.

Osoba fizyczna w czerwcu 2002 r. złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego VAT-R, wskazując miesiąc lipiec 2002 r. za który złoży deklarację VAT-7. Działalność ta zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej z czerwca 2002 r. polegać miała na wynajmie lokali mieszkalnych i użytkowych, zagospodarowaniu i sprzedaży nieruchomości oraz zarządzaniu nieruchomościami od dnia 01.07.2002 r.

Fakt podjęcia we własnym imieniu i na własny rachunek inwestycji z przeznaczeniem na wynajem pokoi hotelowych, a następnie spowodowanie przekwalifikowania przeznaczenia lokali w tym budynku na mieszkalne i sprzedaż tych lokali mieszkalnych, co potwierdziła przeprowadzona kontrola, świadczy jednoznacznie, że zamiarem podatnika od chwili podjęcia tej inwestycji było wykonywanie w/w czynności w sposób częstotliwy.

Sprzedaż 40 lokali mieszkalnych i 1 lokalu użytkowego wyczerpuje znamiona czynności powtarzajacych się częstotliwie i w sposób ciągły, co zarówno zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1991 r. - Prawo działalności gospodarczej ( Dz. U. Z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 ze zm. ), jak również art. 3 ust. 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, przez którą rozumie się zarobkowa działalność wytwórczą, handlowa, budowlaną, usługowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z 2000 r, poz. 176 ze zm. ) źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle w/w przepisów i stanu faktycznego przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych nie kwalifikuje się do źródeł przychodu, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz do źródeł wymienionych w pkt 3 powołanego artykułu, tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 uwaza się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i uslug opodatkowanych podatkiem od towarów i uslug za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług, natomiast dochód ustalony w/g zasad okreslonych w art. 24 ust. 2 powołanej ustawy należy opodatkować na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj