Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PDI/415-15/2004
z 12 marca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-15/2004
Data
2003.03.12



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
cele mieszkaniowe
dowód poniesienia wydatku
modernizacja
nabycie prawa
prawo nabyte
tytuł prawny
ulga budowlana
ulga mieszkaniowa
ulga podatkowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
W październiku 2001 r. podatnik zawarł z developerem przedwstępną umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego w nowobudowanym budynku mieszkalnym. Do końca 2001 r. wpłacił kwotę umowną na budowę lokalu mieszkalnego. Poniesione wydatki odliczył od podatku w 2001 r., jako wydatki poniesione na zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej (wyczerpał limit w całości). W 2002 r. podatnik poniósł wydatki związane z wykończeniem ww. lokalu i odliczył je od podatku w ramach zwiększonego limitu dużej ulgi budowlanej – na zasadzie praw nabytych. W 2003 r. również poniósł wydatki związane z wykończeniem tego lokalu, które zamierza odliczyć w ramach niewykorzystanego limitu dużej ulgi budowlanej.
1. Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń, w ramach dużej ulgi budowlanej, wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. na wykończenie lokalu mieszkalnego?
2. Czy dokonane odpisy od podatku za 2002 r. oraz zamierzony za 2003 r. są (będą) prawidłowe i zgodne z przepisami podatkowymi?
3. Czy w przypadku nie wykorzystania limitu dużej ulgi budowlanej w 2003 r., podatnik może w ramach tego limitu odliczyć od podatku za 2004 r., wydatki związane z uzyskaniem aktu notarialnego przenoszącego własność ww. lokalu?
4. Czy na zakupiony lokal mieszkalny przysługuje podatnikowi ulga remontowo-modernizacyjna za lata 2004–2005?


Zgodnie z brzmieniem art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1997–2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a–f ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji – poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a-f powołanej ustawy to m.in. dwa odrębne tytuły odliczeń związane z:

    - zakupem lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej (lit. d)
    - wykończeniem lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu (lit. f).

Aby podatnik mógł w latach 2002–2004 korzystać z odliczeń w ramach ww. tytułów, to do końca 2001 r. musiałby nabyć prawo do odliczania wydatków na te cele, czyli ponieść na te cele wydatki i odliczyć je od podatku w zeznaniu rocznym.

Z opisu stanu faktycznego zawartego w Pana piśmie wynika, że w roku 2001 poniósł Pan wydatki związane z zakupem od developera lokalu mieszkalnego znajdującego się w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym i skorzystał z tego tytułu z ulgi w podatku określonej w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. d cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r.

Natomiast wydatki dotyczące wykończenia lokalu, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. zaczął Pan ponosić dopiero w roku 2002, a więc po zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wyniku których skreślono tytuły ulg związanych z wydatkami mieszkaniowymi wymienionymi w lit. a- f.

Zatem wydatki ponoszone od 1 stycznia 2002 r. na wykończenie lokalu mieszkalnego nie stanowią kontynuacji ulgi z tytułu wykończenia lokalu, gdyż z tego tytułu nie nabyto prawa do odliczeń w latach 1997–2001.

Jeżeli poniesione wydatki mają charakter remontowy lub modernizacyjny, to należy zwrócić uwagę, iż z treści art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, iż przesłanką warunkującą możliwość dokonania odliczeń od podatku wydatków poniesionych na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu (budynku) mieszkalnego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje tytułów prawnych, uprawniających do skorzystania ze wskazanej wyżej ulgi podatkowej.

Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się m. in.:

    a) własność,
    b) umowę użyczenia,
    c) umowę najmu lub dzierżawy,
    d) umowę podnajmu i poddzierżawy,
    e) inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Umowa, na mocy której developer zobowiązał się do wybudowania lokalu mieszkalnego, ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia na stronę własności lokalu na podstawie aktu notarialnego lub też inna umowa zawarta między podatnikiem a developerem mogą stanowić tytuł prawny o ile zawierają one klauzulę, na podstawie której developer zobowiązuje się udostępnić podatnikowi lokal mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu a przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu, aby mógł on przeprowadzać prace remontowe, modernizacyjne w lokalu. Tylko w takim przypadku podatnik nabędzie prawo do odliczeń z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Szczegółowy wykaz wydatków związanych z pracami remontowo–modernizacyjnymi został zawarty w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

W świetle powyższych wyjaśnień stwierdzić należy, iż:

    1. Nie przysługuje Panu prawo do odliczenia od podatku w ramach dużej ulgi budowlanej, wydatków na wykończenie lokalu mieszkalnego.
    2. Dokonane przez Pana odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2002 r. oraz zamiar dokonania odliczeń w zeznaniu podatkowym za 2003 r. są nieprawidłowe i niezgodne ze wskazanymi wyżej przepisami.
    3. Brak jest podstaw prawnych do dokonania odliczenia w ramach wydatków mieszkaniowych wydatków związanych z uzyskaniem aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu.
    4. Na zakupiony przez Pana lokal mieszkalny w latach 2004-2005 przysługuje ulga remontowo–modernizacyjna w przypadku ponoszenia takich wydatków, co wynika z treści art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).
    5. Aby skorzystać z ulgi na remont i modernizację w latach 2003–2005, nie jest konieczne poniesienie pierwszych wydatków już w 2003 r., ale w dowolnym czasie objętym trzyletnią ulgą po przekroczeniu minimalnej kwoty wydatku, jaki trzeba ponieść, aby nabyć prawo do korzystania z odliczeń tj. 567 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj