Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD2/415-41/03
z 22 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/415-41/03
Data
2003.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
darowizna
odpisy amortyzacyjne
środek trwały


Pytanie podatnika
- s.c. otrzyma „nieodpłatnie” specjalistyczny sprzęt medyczny od SP ZOZ , związku z powyższym zwróciła się z zapytaniem czy w chwili otrzymania sprzętu, jego wartość stanie się przychodem spółki, jako przychód z działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też będzie podlegać podatkowi od spadków i darowizn, w związku z otrzymaniem środków trwałych, od których zgodnie z art. 22a-22c, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych?


Pismem z dnia 23.10.2003 r., uzupełnionym dnia 24.11.2003 r. Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe sp. cywilna zwróciło się z prośbą o zajęcie stanowiska w następującej sprawie.

Przedsiębiorstwo otrzyma „nieodpłatnie” specjalistyczny sprzęt medyczny od SP ZOZ im Jana Pawła II. Sprzęt ten był przedmiotem darowizny Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na rzecz Poradni Audiologicznej SP ZOZ. Faktycznym użytkownikiem w/w sprzętu była jednak przez cały czas spółka cywilna, która posiada przeszkolony w obsłudze tego sprzętu personel. W chwili obecnej Zarząd Fundacji WOŚP, pragnąc uporządkować dokumentację zakupionego i darowanego sprzętu, zwrócił się z prośbą do Dyrektora SP ZOZ, o przekazanie urządzeń do otoemisji klinicznej tj. służących do obiektywnych badań słuchu, polegających na ocenie słuchu u osoby badanej, która nie współpracuje z badającym (noworodek, osoba upośledzona itp.), ich faktycznemu użytkownikowi. Wartość tego urządzenia stanowi ok. 50.000,00 zł. Ponadto przewidywany okres używania tego urządzenia Strona określiła na kilka lat.

W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem czy w chwili otrzymania w/w sprzętu, jego wartość stanie się przychodem spółki, jako przychód z działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też będzie podlegać podatkowi od spadków i darowizn, w związku z otrzymaniem środków trwałych, od których zgodnie z art. 22a-22c, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych?

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji Podatkowej (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyjaśnia, iż zgodnie z art. 888 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majatku.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. nr 16, poz. 89 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, (...) podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.
W związku z powyższym w przypadku otrzymania przez spółkę przedmiotowego sprzętu w formie umowy darowizny od SP ZOZ im. Jana Pawła II, umowa taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest również – wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Przykładem nieodpłatnego świadczenia jest nieodpłatne udostępnienie lokalu lub samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej, bez żadnych dodatkowych zobowiązań ze strony korzystającego wobec użyczającego.
Natomiast nie będzie stanowiło przychodu z nieodpłatnych świadczeń otrzymanie w formie darowizny przez spółkę przedmiotowego sprzętu.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidzianym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500,00 zł. (...) (art.22 f ust.3 cyt. ustawy). Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych , z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba, że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy.

W związku z powyższym sprzęt, który spełniać będzie w całości definicję środka trwałego, może być amortyzowany zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w myśl art. 22 ust. 8 tej ustawy odpisy amortyzacyjne, dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 stanowią koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj