Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-12/644/04
z 26 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-12/644/04
Data
2004.01.26



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
zaliczenie
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik, który ostatni obrót uzyskał w roku 2000, a w latach 2001-2003 nie osiągnął żadnego obrotu, może w roku 2004 korzystać ze zwolnienia podmiotowego?


Ustalenie statusu podatkowego podmiotu podejmującego po przerwie ponownie wykonywanie czynności objętych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług dokonuje się w oparciu o relacje ust. 1 i 6 art. 14 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro.
Natomiast w myśl przepisu art. 14 ust. 6 wyżej cyt. ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 w ciągu roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 lub ust. 4.
Przepis ust. 6 ma zastosowanie gdy status podmiotu nie może być zdefiniowany na podstawieust. 1 art. 14 tj. na podstawie poprzedniego roku podatkowego - w sytuacji braku czynności określonych w art. 2, gdy przerwa w działalności trwała co najmniej pełny rok kalendarzowy.
Z dokumentów rejestracyjnych złożonych przez Pana w tutejszym urzędzie skarbowym wynika, iż rozpoczynając działalność gospodarczą, złożył Pan w dniu 29 września 1994 r. oświadczenie o wyborze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na druku VAT-6. W wyniku przekroczenia w dniu 23 maja 1995 r. limitu obrotów uprawniających do korzystania z tego zwolnienia tj. kwoty 800 tys. (przed denominacją), określonej w art. 14 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 1995 r., utracił Pan prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym dokonał Pan w dniu 14 czerwca 1995 r. zgłoszenia rejestracyjnego osoby fizycznej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług, składając druk VAT-1. Od tego dnia korzystał Pan z praw i wypełniał obowiązki podatnika podatku od towarów i usług, określone w przepisach powołanej wyżej ustawy.
W latach 2000-2003, jak wynika ze złożonego wniosku, nie wykonał Pan żadnej czynności z art. 2 ustawy o VAT. W związku z powyższym wznawiając działalność gospodarczą w 2004 r. i dokonując pierwszej sprzedaży, na podstawie cyt. wyżej art. 14 ust. 6 ustawy o VAT, jest Pan obligatoryjnie zwolniony od podatku VAT.
Z powyższego zwolnienia ma Pan prawo zrezygnować zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o PTU, który mówi, iż podatnicy, o których mowa w ust. 1 i ust. 6, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i ust. 6, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze właściwego urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym,że w przypadku, o którym mowa w ust. 6, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 2.,br>Jednocześnie tutejszy Urząd zauważa, że jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 14 ust. 6 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 pkt 1 (w 2004 r. 45.700 zł), zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę (art. 14 ust. 3 ustawy).
Mając na uwadze powyższe, organ podatkowy potwierdza, iż w przedmiotowej sprawie opinia podatnika jest właściwa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj