Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łasku
USI-415/4/04
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-415/4/04
Data
2004.03.31


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Łasku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób prawnych

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
aport
kapitały pieniężne
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób prawnych
podatek od towarów i usług
remanent likwidacyjny
rozliczanie straty
spółki handlowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jakie konsekwencje wystąpią w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku od towarów i usług w przypadku wniesienia w formie aportu do spółki z o.o przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną oraz czy nowo powstała spółka z o.o może odliczyć stratę wniesionego przedsiębiorstwa?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 26.02.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku informuje:

W przypadku wniesienia w postaci aportu firmy do spółki z o.o. zgodnie z art. 24 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy. W konsekwencji powyższego nie istnieje obowiązek ustalania dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Podatnik ma jednak obowiązek zawiadomienia organu podatkowego o likwidacji działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sytuacji nie powstanie również przychód z kapitałów pieniężnych, bowiem zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wniesienie aportem środków obrotowych powoduje konieczność dokonania korekty podatku naliczonego, obliczonego przy ich nabyciu, ponieważ podatnikowi dokonującemu powyższych czynności nie przysługuje prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od w/w towarów będących przedmiotem aportu, gdyż zakupy z nimi związane nie są w tym przypadku związane ze sprzedażą opodatkowaną.

W takim przypadku brak jest związku, o którym mowa w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług służących do wytworzenia lub odsprzedaży towarów bądź świadczenia usług zwolnionych od podatku. Jeżeli natomiast przedmiotem aportu są środki trwałe używane, a podatnik wnoszący te środki do spółki wcześniej odliczył podatek naliczony przy zakupie, jako że środki te były związane z działalnością opodatkowaną, w chwili wniesienia aportu w postaci tych środków, nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego. Istotny jest fakt, że w momencie zakupu środków trwałych podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie i środki te użytkowane były jako związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 ze zm.) przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształconych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych – w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorstw, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. W związku z powyższym w omawianej sytuacji odliczanie strat nie będzie możliwe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj