Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDI/415/8/04/RC
z 4 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/8/04/RC
Data
2004.03.04



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adwokat
radcowie prawni
składka członkowska


Pytanie podatnika
Czy adwokat i radca prawny ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów obowiązkowe składki członkowskie na rzecz organów adwokackich i radcowskich w przypadku gdy wykonywanie zawodu radcy prawnego zostało zawieszone ze względu na wykonywanie zawodu adwokata?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 20.01.2004 r (uzupełniono pismem z dnia 17.02.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia co następuje:

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Cel należy rozumieć jako dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (w tym przypadku – przychodu). Dążenie to ma przymiot „celowości", jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo – skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód), a zatem poniesiony koszt jest instrumentalnie podporządkowany osiągnięciu przychodu.

Art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza z kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na opłacenie składek na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa z wyjątkiem przypadku o którym mowa w lit. a) ww. przepisu, przy czym nie dotyczy on sytuacji, o której mowa w podatnika pytaniu.

Jeżeli więc przynależność do Izb Adwokackich i Izb Radcowskich jest obowiązkowa, to składki członkowskie opłacone na rzecz tych organizacji są kosztem uzyskania przychodu, o ile między ponoszonym kosztem a uzyskanym przychodem istnieje związek przyczynowo – skutkowy wyżej opisany.

Z powyższego wynika, iż składki na rzecz organów adwokackich mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, natomiast składki na rzecz organów radcowskich nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na zawieszenie wykonywania zawodu radcy prawnego.

Należy jednak zastrzec, że obowiązek przynależności do danej organizacji powinien wynikać ze stosownych przepisów, które wyposażają tworzoną na jej podstawie organizację w określone kompetencje.

Wśród organizacji samorządowych pewnych grup zawodowych, do których przynależność jest obowiązkowa są:

  • adwokaci – ustawa z dnia 26 maja 1982 r Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.),
  • radcy prawni- ustawa z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm. ).Ponadto na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 30 lit. b), do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć składki na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa, zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców pod warunkiem, że organizacje te działają na podstawie odrębnych ustaw. W tym przypadku istnieje limit, do wysokości którego składka roczna może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Limit ten został określony jako równowartość 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne; jeżeli przedsiębiorca nie wypłaci tych wynagrodzeń, kwota składek zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej kwocie 114 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj