Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NL/LF/II/415-25/04
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NL/LF/II/415-25/04
Data
2004.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
odsetki
odszkodowania
spadkobiercy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane przez spadkobierców odszkodowanie wraz z należnymi odsetkami zasądzone w drodze wyroku sądowego, z tytułu nie przyznania akcji pracowniczych K. S.A. należne zmarłemu pracownikowi, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy korzysta ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. a) i b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)


Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, iż na podstawie wyroku sądowego podatnik otrzymał w 2004 r. odszkodowanie z tytułu nie przyznania akcji pracowniczych K. S.A. w L. wraz z należnymi odsetkami jako spadkobiercy po zmarłym pracowniku tej spółki.

Z załączonego przez podatnika wyroku sądowego, wynika iż otrzymane odszkodowanie było, jak zważył Sąd Okręgowy w Legnicy, rekompensatą z tytułu nieotrzymania przez podatnika jako spadkobiercy 1/3 wartości z 810 akcji pracowniczych przysługujących spadkodawcy.

Wydanie akcji było niemożliwe z powodu nie udostępniania przez Skarb Państwa ww. akcji na zasadach preferencyjnych, przy czym kwota odszkodowania przyznana podatnikowi wynikała wprost z wartości sprzedaży 1/3 z 810 akcji, do których prawo nabycia miał spadkodawca, wyliczona od ceny jednej akcji po dopuszczeniu do publicznego obrotu – kwoty 21,50 zł.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b) lit. a) i b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. wolne od podatku dochodowego są odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego otrzymane odszkodowanie będzie podlegało zwolnieniu przedmiotowemu zawartemu w art. 21 ust. 1 pkt 3b) jako odszkodowanie otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego zasądzone wyrokiem. Brak jest bowiem podstaw do uznania, iż stanowi ono odszkodowanie za utracone korzyści w przypadku nie wyrządzenia szkody, gdyż przedmiotowe akcje pracownicze nie zostały podatnikowi wydane.

Natomiast otrzymane przez podatnika odsetki od zasądzonego odszkodowania stanowić będą źródło przychodu z innych źródeł określone w art. 10 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych wraz z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym. Przedmiotowe odsetki podatnik winien jest wykazać w zeznaniu rocznym w pozycji: „inne źródła” wraz z innymi przychodami otrzymanymi w roku podatkowym. Od skumulowanych przychodów należy obliczyć należny podatek dochodowy. Z uwagi na to, że kwota odsetek została wypłacona podatnikowi w roku 2004, zgodnie z art. 11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedmiotowe odsetki stanowią przychód osiągnięty w roku 2004. Przychody te należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętych dochodów w roku 2004 – do dnia 30.04.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj