Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej
PO-I/415-7/03
z 19 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-I/415-7/03
Data
2004.01.19



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
kasa mieszkaniowa
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy ulga z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej nabyta w 2001 roku daje prawo do odliczenia wydatków na budowę budynku mieszkalnego w 2003 roku?


Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 16 grudnia 2003 r. (data wpływu do tut. Organu) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych dot. ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej wyjaśnia:

Jak wynika z treści w/w pisma oraz dodatkowych wyjaśnień złożonych przez Pana w piśmie z dnia 29.12.2003 r. w 1999 roku zawarł Pan umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności i od 1999 r. odlicza Pan od podatku wydatki poniesione na ten cel. W 2003 roku poniósł Pan pierwsze wydatki związane z budową domu.

Pana wątpliwość budzi fakt, czy w sytuacji braku pozwolenia na budowę domu, w zeznaniu za 2003 r. może Pan skorzystać z odliczenia ulgi z tytułu wydatków poniesionych na budowę domu.

Analizując opisany przez Pana stan faktyczny jak i przepisy prawa podatkowego regulujące możliwość i zakres stosowania ulg mieszkaniowych zauważyć należy co następuje:
1. W latach 1997 do 2001 przepisy art. 27 a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 90, poz. 416 tekst jednolity ze zm. a od 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 - tekst jednolity ze zm.) dawały prawo do korzystania z szeregu ulg związanych z realizacją inwestycji mieszkaniowych bądź z dokonywaniem wpłat na " kasę mieszkaniową ". Ulgi te ograniczone były kwotowo jednym limitem ("duża ulga mieszkaniowa"). W granicach tego limitu odliczane były także ulgi związane z wydatkami opisywanymi przez Pana tj. ulga budowlana i ulga polegająca na odliczaniu wkładów na tzw. kasę mieszkaniową, przy czym Pan w w/w okresie korzystał tylko z tej drugiej ulgi (kasa mieszkaniowa).
2. Ustawa z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepisami art. 1 likwiduje od dnia 01.01.2002 r. wszystkie omawiane wyżej ulgi. W związku z powyższym wydatki ponoszone przez Pana w związku z budową domu w 2003 roku nie mogą stanowić podstawy do zastosowania ulgi w podatku dochodowym i bez znaczenia pozostaje fakt posiadania lub nie pozwolenia na budowę.
3. Art. 4 w/w ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym szczegółowo reguluje prawo do korzystania z ulgi w przypadku kontynuacji inwestycji rozpoczętej przed dniem 01.01.2002 r. lub dla korzystania z ulgi w przypadku kontynuacji systematycznego gromadzenia oszczędności na wyodrębnionym rachunku.

Z przepisów tych (art. 4 ust 3) wynika, że podpisując umowę z bankiem przed 01.01.2002 r. nabył Pan prawo do odliczania kwot oszczędności gromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym w okresie od 01.01.2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy z bankiem.

Prawo to nie daje jednak możliwości do odliczania wydatków związanych z inwestycją budowlaną rozpoczętą po 01.01.2002 r. mimo że w przepisach obowiązujących przed tym dniem odliczanie tych ulg objęte było jednym limitem.

Reasumując stwierdzić należy, że za 2003 rok nie przysługuje Panu prawo do korzystania z ulgi z tyt. budowy domu, gdyż jest to nowa inwestycja.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj