Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PD III/415
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III/415 - 28/04
Data
2004.04.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy mam prawo do odliczenia od podatku za 2003 rok poniesionych przeze mnie i prawidłowo udokumentowanych: wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej (dowody wpłat) i wydatków na wymianę okien (faktura VAT) w mieszkaniu, w którym mieszkam i którego jestem współwłaścicielką?
Z powodu toczącego się postępowania spadkowego po jednym z rodziców nie uzyskałam jeszcze członkostwa w ww. spółdzielni i nie posiadam przydziału dot. ww. mieszkania.


Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 (obniżony w pierwszej kolejności o składki na ubezpieczenie zdrowotne), zmniejsza się o poniesione przez podatnika w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Do dokonywania odliczeń związanych z remontem i modernizacją lokalu mieszkalnego jest zatem uprawniony tylko ten podatnik, który posiada tytuł prawny do tego lokalu i dowody poniesienia wydatków na ww. cel.

Za tytuł prawny uważa się:

  • akt własności,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • umowę użyczenia,
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z przedłożonymi dokumentami spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w związku z którym poniosła Pani w 2003 r. wydatki związane z zakupem i wymianą okien oraz wpłatami na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej przysługiwało nieżyjącym już rodzicom.

Wg postanowienia sądu spadek po matce nabyła Pani na podstawie ustawy wraz z siostrą po połowie, natomiast postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu jest w toku.

Wobec powyższych okoliczności należy stwierdzić, że jako współwłaścicielka własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego posiada Pani prawo do dokonania odliczeń od podatku (w granicach ustawowego limitu) 19% poniesionych w 2003 r. wydatków.

Brak w chwili obecnej członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej oraz wystawionego na Pani nazwisko przydziału do przedmiotowego lokalu nie stanowi przeszkody dla dokonania omawianych odliczeń podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj