Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-648/03/CIP/04
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-648/03/CIP/04
Data
2004.04.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
korekta
obniżenie podatku należnego
zgłoszenie celne


Pytanie podatnika
Czy w związku z otrzymaną decyzją Naczelnika Urzędu Celnego podatnik powinien sporządzić korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym obniżono podatek należny o kwotę podatku naliczonego wynikającą z błędnego zgłoszenia celnego.


Podatnik dokonał obniżenia w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2003 r. podatku należnego o podatek naliczony wynikający ze zgłoszenia celnego SAD z dnia 2 lipca 2003r. Decyzją z dnia 15 października 2003r. Naczelnik Urzędu Celnego dokonał korekty zgłoszenia celnego m.in. w zakresie obliczenia podatku VAT. W decyzji obliczono kwotę podatku naliczonego w wysokości niższej niż wykazana została w zgłoszeniu celnym.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 2 ust 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Opodatkowaniu podlega również eksport i import towarów lub usług.

W myśl art. 19 ust. 1 podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z ust. 2 cyt. przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Z przywołanych przepisów wynika, iż import towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co powoduje obowiązek uiszczenia podatku należnego z tytułu dokonania tej czynności. Podatek od towarów i usług zapłacony na granicy od importowanego towaru jest podatkiem o szczególnym charakterze.

Z jednej strony jest to podatek należny od importu towaru, z drugiej podatek naliczony, który przy spełnieniu wymogów materialnych i formalnych określonych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego, może stanowić podstawę pomniejszenia kwoty podatku należnego. Podatnik płaci bowiem podatek VAT wynikający z dokumentu SAD, a następnie obniża podatek należny o podatek naliczony zawarty w tym dokumencie.

Zgodnie z art. 19 ust. 3 cytowanej ustawy obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu – art. 19 ust. 3 a ustawy o podatku od towarów i usług.

W niniejszym przypadku Podatnik w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2003 r. dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający ze zgłoszenia celnego SAD z dnia 2 lipca 2003r. Następnie Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia 15 października 2003r dokonał korekty zgłoszenia celnego m.in. w zakresie obliczenia podatku VAT. W decyzji obliczono kwotę podatku naliczonego w wysokości niższej niż wykazana została w zgłoszeniu celnym.

Otrzymana w późniejszym terminie decyzja Naczelnika Urzędu Celnego obniżająca kwotę podatku zapłaconego od importowanego towaru nie skutkuje koniecznością dokonania korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym obniżono kwotę podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu SAD i żądania zwrotu nadpłaty. Zgodnie bowiem z przepisem art. 11h ust. 1 cytowanej ustawy w przypadku, gdy w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego okaże się, że kwota podatków została nadpłacona, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconych podatków, jeżeli kwota nadpłaconego w imporcie podatku od towarów i usług - pomniejszyła kwotę podatku należnego.

W przedstawionym stanie faktycznym skoro podatnik pomniejszył kwotę podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu SAD w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał dokument celny, nie ma obowiązku dokonania korekty deklaracji VAT-7 za lipiec 2003 r., w której rozliczono kwotę wynikająca z dokumentu SAD.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj