Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US 34/DD1/415/596/04
z 10 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 34/DD1/415/596/04
Data
2004.05.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
diety
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód


Pytanie podatnika
Czy od 01.01.2004r. należy opodatkować diety krajowe i zagraniczne osób fizycznych będących wspólnikami spółki jawnej, jeżeli wartości diet zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art.23 ust.1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?.
Czy wartość diety wypłaconej osobie fizycznej będącej wspólnikiem spółki jawnej, korzystającemu z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych określonych w art. 30c w/w ustawy o podatku dochodowym należy zaliczyć do przychodu i rozliczyć miesięcznie w deklaracji PIT-5L czy dopiero w rozliczeniu rocznym podatnika na podstawie wystawionego PIT-8C przez spółkę, czy też wcale ?


Zwolnienie diet i innych należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem , do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami,wynikające z art. 21 ust.1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i są poniesione m.in. w celu osiągnięcia przychodów.

Wg przedstawionego stanu faktycznego wartości diet wypłaconych wspólnikowi, spółka zalicza do kosztów uzyskania przychodów, do wysokości określonej odrębnymi przepisami. Tymi odrębnymi przepisami jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r., w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju /Dz.U.Nr236 poz.1990 z późn.zm./

Zgodnie z art.23 ust. 1 pkt.52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U.Nr14,poz.176 z późn.zm./ do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących-w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Jedynie przekroczenie wysokości diety określonej powołanym wyżej przepisem-nadwyżka będzie stanowić przychód wspólnika podlegający opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj