Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PP1/443-65-I/03
z 27 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443-65-I/03
Data
2003.11.27



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
komputery
podatek od towarów i usług
sprzęt
stawki podatku
szkoły


Pytanie podatnika
- dotyczy stosowania preferencyjnej stawki 3% na sprzedaż oprogramowania do sprzętu komputerowego przeznaczonego dla szkół i przedszkoli.


Działając na podstawie przepisów art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem z dnia 23 października 2003 r. (wpływ do U.S. 27.10.2003 r.) uzupełnionym pismem z dnia 08 listopada 2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, co następuje:

W skierowanym do organu podatkowego piśmie spółka jawna „I.” wniosła o udzielenie pisemnej informacji w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczącej stosowania preferencyjnej stawki 3% na sprzedaż oprogramowania do sprzętu komputerowego przeznaczonego dla szkół i przedszkoli.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka wystawia faktury na sprzęt komputerowy z zastosowaniem stawki 3% dla szkół i przedszkoli w sytuacji spełnienia przez nie wymogów określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001 r. Spółka stawkę VAT 3% stosuje dla wymienionego w załączniku do w/w rozporządzenia sprzętu komputerowego, tj. jednostki centralne, serwery, zestawy stacjonarne, drukarki itp. Podobnie w zakresie oprogramowania ujętego na fakturach dla tychże odbiorców jako odrębna pozycja stosuje stawkę VAT 3%. Oprogramowanie, to głównie systemy operacyjne, które umożliwiają funkcjonowanie komputerów (bez nich komputer jest bezużyteczny). Spółka w tej sytuacji wychodzi z założenia podobnego jak producenci markowych komputerów typu ADAX, COPMAQ – których integralną częścią wyposażenia jest system operacyjny, bez którego sprzedaż ich jest niemożliwa.
Podobny problem dotyczy sprzedaży sprzętu typu drukarka i skaner, które również w ramach wyposażenia mają swoje oprogramowanie ujęte w cenie artykułu.

W związku z powyższym spółka dokonuje sprzedaży takiego sprzętu wraz z oprogramowaniem dla szkół i przedszkoli ze stawką VAT 3%.

W powyższej sprawie organ podatkowy informuje :

Od dnia 10 sierpnia 2001 r., w wyniku nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wprowadzono 3% stawkę podatku na sprzedaż w kraju sprzętu komputerowego przeznaczonego dla szkół i przedszkoli, w rozumieniu odpowiednio przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym oraz o wyższych szkołach zawodowych. Stawka ta została określona w art. 50 ust. 5c w/w ustawy i obowiązuje do 31 grudnia 2003 r. Zarazem w art. 50 ust. 8 ustawy o VAT upoważniono Ministra Finansów do określenia w drodze rozporządzenia listy towarów oraz warunków stosowania stawki 3%. Wykonaniem tej delegacji jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001 r. w sprawie wykazu sprzętu komputerowego, do którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%, oraz warunków jej stosowania (Dz. U. Nr 95, poz. 1040 ze zm.).

Zgodnie z załącznikiem do powyższego rozporządzenia, stawka 3% może być stosowana do następujących towarów sprzedawanych w kraju :

  • jednostek centralnych komputerów, serwerów, zestawów komputerów stacjonarnych,
  • drukarek,
  • skanerów,
  • urządzeń komputerowych do pisma Braille’a (dla osób niewidomych i niedowidzących),
  • urządzeń do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Aby sprzedawca mógł zastosować 3% stawkę VAT musi spełnić warunki, o których mowa w § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2001 r. w sprawie wykazu sprzętu komputerowego, do którego stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3%, a ponadto przedmiotem sprzedaży mogą być wyłącznie towary wymienione w załączniku do w/w rozporządzenia.

Natomiast czynność polegająca na sprzedaży oprogramowania komputerowego obcej produkcji oraz sprzedaży licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego obcej produkcji są działalnością handlową – i od 26 marca 2002 r. wszystkie formy obrotu programami komputerowymi (jako działalność wytwórcza, usługowa, handlowa oraz udostępniania licencji, w tym także pośrednictwa) – podlegają opodatkowaniu według stawki 22%.
Spółka wskazuje na ścisły związek między sprzedażą oprogramowania wraz ze sprzętem komputerowym (tj. bez oprogramowania komputer jest bezużyteczny, cena oprogramowania ujęta jest w cenie sprzedaży drukarki, skanera) i z tego wywodzi stanowisko, że sprzedaż oprogramowania dla szkół i przedszkoli podlega opodatkowaniu stawką VAT 3%.

Gdyby intencją Ministra Finansów podczas określenia w drodze rozporządzenia listy towarów, do których stosuje się preferencyją stawkę VAT 3% były przedmiotowe programy komputerowe, to zostałyby one enumeratywnie wymienione w przedmiotowej liście – ich brak ewidentnie wskazuje na zastosowanie stawki VAT 22%.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przedmiotowej kwestii, interpretacja przepisów podatkowych dokonana przez Spółkę jest niezgodna z przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj