Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/436-79/12-4/KK
z 24 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/436-79/12-4/KK
Data
2012.09.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
pożyczka
spółka cywilna
umowa pożyczki
wspólnik
zmiana umowy


Istota interpretacji
Czy umowa pożyczki udzielona spółce cywilnej przez wspólnika podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 456 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu 13 czerwca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 września 2012 r. (data wpływu 17 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów pożyczek – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umów pożyczek.

W związku ze stwierdzeniem braków, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), pismem z dnia 3 września 2012 r., Nr IPTPB2/436-79/12-2/KK, IPTPB1/415-358/12-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych wniosku w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia tego wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie doręczone zostało w dniu 6 września 2012 r. W dniu 17 września 2012 r. (data nadania 13 września 2012 r.) do tut. Organu wpłynęło pismo stanowiące odpowiedź na wezwanie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i jest wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka składa się z dwóch wspólników. Drugim wspólnikiem jest syn Wnioskodawcy. Wnioskodawca i syn posiadają po 50% udziałów. W sytuacji braku płynności finansowej, Wnioskodawca i syn dokonują między rachunkami obu firm transferu środków pieniężnych.

Środki pieniężne przekazywane są z konta firmowego Wnioskodawcy do spółki i odwrotnie, środki pieniężne z konta spółki przekazywane są na Jego konto służące indywidualnej działalności.

W piśmie z dnia 13 września 2012 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że przekazanie pieniędzy z Jego konta na konto spółki cywilnej następuje jako realizacja umowy nieoprocentowanej pożyczki. Natomiast przekazanie pieniędzy z konta spółki cywilnej na konto Wnioskodawcy odbywa się na podstawie uchwał w sprawie zaliczkowej wypłaty zysku (§ 5 pkt 3 umowy spółki).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy środki pieniężne przekazywane z konta firmowego Wnioskodawcy do spółki będą stanowiły pożyczkę w proporcji do posiadanych udziałów...
  2. Czy środki pieniężne przekazane z konta spółki na konto firmowe z indywidualnej działalności powinny być traktowane jako pożyczka w proporcji do udziałów, czy może zaliczkowy podział zysku...
  3. Czy środki pieniężne przekazywane pomiędzy firmami rodzinnymi będą wolne od podatku od czynności cywilnoprawnych...
  4. Czy ww. wymienionych przypadkach, występuje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości niepobranych odsetek...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie opodatkowania pożyczek podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, środki pieniężne przekazywane z Jego konta firmowego do spółki stanowią pożyczkę dla syna, w proporcji do udziałów, ale wolną od podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, pod warunkiem złożenia deklaracji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak stanowi art. 1a cytowanej ustawy, użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki osobowej, za zmianę umowy spółki uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Z kolei zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 9 cytowanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie spółki cywilnej ciąży na wspólnikach.

Zauważyć należy, że wśród czynności cywilnoprawnych skutkujących powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, wymieniono pożyczkę udzieloną spółce osobowej przez wspólnika, która, na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, traktowana jest jako zmiana umowy spółki.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i jest wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka składa się z dwóch wspólników. Drugim wspólnikiem jest syn Wnioskodawcy. Wnioskodawca i syn posiadają po 50% udziałów. W sytuacji braku płynności finansowej, Wnioskodawca i syn dokonują między rachunkami obu firm transferu środków pieniężnych. Środki pieniężne przekazywane są z konta firmowego Wnioskodawcy do spółki.

W piśmie z dnia 13 września 2012 r. Wnioskodawca wskazał, że przekazanie pieniędzy z Jego konta na konto spółki cywilnej następuje jako realizacja umowy pożyczki nieoprocentowanej.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko i wyłącznie czynności wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zaznaczyć należy, że pożyczka udzielona spółce cywilnej przez wspólnika, na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie jest traktowana jako umowa pożyczki, lecz jako zmiana umowy spółki osobowej.

W konsekwencji, zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opisaną w stanie faktycznym czynność należało zakwalifikować jako zmianę umowy spółki osobowej i stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d) i art. 7 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, od kwoty pożyczki powstaje obowiązek uiszczenia podatku według stawki wynoszącej 0,5%.

Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku pożyczki udzielane w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), w wysokości przekraczającej kwotę, określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, pod warunkiem:

  • złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od dnia dokonania czynności,
  • udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Pożyczki udzielane spółce cywilnej przez wspólnika nie korzystają ze zwolnienia wymienionego w cytowanym art. 9 pkt 10 lit. b), ponieważ ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych traktuje takie pożyczki jako zmianę umowy spółki. Zatem, nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że pożyczki udzielane spółce zwolnione są z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749), niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy, jako występującego z wnioskiem. Nie wywołuje skutków prawnych dla innych podmiotów, w tym syna Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Podkreślić należy, że w sprawie przekazania pieniędzy z konta spółki cywilnej na konto Wnioskodawcy, na podstawie uchwał w sprawie zaliczkowej wypłaty zysku, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj