Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IIUS IPD4/443-12/04
z 25 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS IPD4/443-12/04
Data
2004.03.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie
lokal użytkowy
najem
wspólność ustawowa


Pytanie podatnika
Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą (spółka małżeńska). Firma jest prowadzona na NIP męża, jest także czynnym podatnikiem podatku VAT. Poza działalnością małżonkowie nabyli lokal użytkowy, który chcą oddać w najem. Jak prawidłowo dokumentować usługę najmu przedmiotowego lokalu użytkowego?


Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium RP jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2 ustawy w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy (...).

W opisanej w piśmie sytuacji każdy ze współwłaścicieli nieruchomości (mąż i żona) zamierza wykonywać czynności (wynajem części nieruchomości na cele użytkowe) podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Każdego z nich traktuje się więc jako odrębny podmiot, który może korzystać ze zwolnienia od podatku, bądź może być zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Podmiot (w przedstawionym stanie faktycznym mąż) będący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług powinien swoją część obrotu z tytułu najmu doliczyć do obrotów z działalności i łącznie opodatkować (z tytułu najmu stawką podatku VAT 22%).

Natomiast żona - stosownie do zapisu art. 14 ust 6 cyt.ustawy o podatku VAT - jako podmiot rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w ciągu roku korzysta ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży towarów (usług) nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO, tj. w 2004 r. 45.700,00 zł.

Dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi jest zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) rachunek. Cyt. przepis wskazuje, że – jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej – podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na życzenie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Przepis § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonanie niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) stanowi natomiast, że zarejestrowani podatnicy posiadający numer identyfikacji podatkowej lub posługujący się numerem tymczasowym, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „Faktura VAT”, z wyjątkiem podatników korzystających ze zwolnień określonych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy (...).

Odpowiadając zatem na zapytanie podatnika zawarte w cytowanym na wstępie piśmie należy stwierdzić, iż mąż jako podatnik VAT winien udokumentować najem swojej części nieruchomości fakturą VAT wystawioną zgodnie z wymogami § 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Na żonie zaś taki obowiązek nie ciąży. Żona - jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, może udokumentować fakt świadczenia usług jakimkolwiek dowodem potwierdzającym, zgodnie z warunkami zawartej umowy najmu, przyjęcie zapłaty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj