Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/15/04
z 28 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/15/04
Data
2004.04.28



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
W związku z niejasną logiką przepisów art. 14 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, nie dokonałem zawiadomienia (przy kontynuowaniu czynności opodatkowanych VAT w 2004 r.) o wyborze opodatkowania podatkiem VAT. Jednak ostatnie informacje prasowe omawiające pisemne odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania dziennika „Rzeczpospolita” zrodziły poczucie wątpliwości w tej sprawie, a nawet obawy co do prawidłowości mojego statusu podatkowego – jako podatnika podatku VAT.W związku z powyższym zawiadamiam niniejszym o rezygnacji z ustawowego zwolnienia mnie od płacenia podatku od towarów i usług (VAT), spowodowanego swoistą pułapką niejasnych przepisów art. 14 cytowanej wyżej ustawy o VAT. Innymi słowy chcę być nadal podatnikiem podatku VAT, którym jestem od 1999 r. Wyżej określona sytuacja zrodziła konieczność dokonania korekty deklaracji podatkowej VAT-7 za styczeń 2004 r.Ponadto na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi : czy podjęte przeze mnie wyżej określone działania były konieczne i zgodne z przepisami prawa podatkowego i czy działania te spowodowały możliwość dalszego kontynuowania przeze mnie działalności gospodarczej jako podatnika podatku VAT?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21.03.2004 r. (data wpływu do urzędu 30.03.2004 r.) informuję, że nie podzielam stanowiska Pana odnośnie zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art.14 ust.7a ustawy podatnik który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1.

Z brzmienia ust. 7a cyt. wyżej ustawy jednoznacznie wynika, że przepis ten daje jedynie możliwość powrotu do zwolnienia podmiotowego. Zdaniem tut. organu podatkowego regulacja zawarta w powyższym przepisie prawa podatkowego nie oznacza automatycznego zwolnienia od podatku wszystkich podatników, którzy spełniają określone w tym przepisie kryteria. Zatem wobec zamiaru pozostawania nadal podatnikiem podatku VAT działania podjęte przez Podatnika w postaci skorygowania deklaracji VAT-7 były bezzasadne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj