Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/4/04
z 13 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/4/04
Data
2004.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek


Słowa kluczowe
kradzież
niedobory
odliczenie podatku od towarów i usług
utrata prawa do odliczenia
zdarzenie losowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik w przypadku kradzieży towarów, których zakup dokonany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej był związany w całości ze sprzedażą opodatkowaną będzie miał obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego zawartego w cenie zakupionych towarów?


Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 17.03.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

W ww. piśmie zwrócono się do tut. Urzędu o wyjaśnienie kwestii, czy spółka w przypadku kradzieży towarów, których zakup dokonany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej był związany w całości ze sprzedażą opodatkowaną będzie miała obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego zawartego w cenie zakupionych towarów.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług pod warunkiem, iż zakup będzie służył sprzedaży opodatkowanej. Skoro prawo do odliczenia podatku związane jest z nabyciem towarów, to fakt wystąpienia późniejszego zdarzenia losowego związanego z utratą danego towaru (kradzież) nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie zakupu towaru. Nie zachodzą, więc przesłanki uzasadniające sporządzenie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w związku z wystąpieniem omawianego zdarzenia losowego. Stronie przysługuje prawo wynikające z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Podatnik powinien jednak posiadać dokumenty potwierdzające fakt dokonania kradzieży towarów. Jeżeli powyższy warunek zostanie spełniony, nie ma obowiązku sporządzania korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług w związku z kradzieżą towaru.

W przypadku niedoborów niezawinionych powstałych z przyczyn niezależnych od osób materialnie odpowiedzialnych np. na skutek kradzieży nie ma również zastosowania art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, który stanowi „obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym”, gdyż niedobór niezawiniony jest kosztem w rozumieniu podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj