Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głownie
US I/423-1/04/CD
z 19 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US I/423-1/04/CD
Data
2004.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Głownie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
wpłaty z zysku
zyski osób prawnych


Pytanie podatnika
Proszę o interpretację zapisu “wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym ...”, użytego w treści § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 21.02.1996 r. w sprawie określenia terminów i trybu wpłat z zysku oraz wzorów i terminów składania deklaracji przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. Nr 21, poz. 99 ze zm.).


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.02.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 19.03.2004 r.), dotyczące udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w tym dokonania interpretacji zapisu “wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym ...”, użytego w treści § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 21.02.1996 r. w sprawie określenia terminów i trybu wpłat z zysku oraz wzorów i terminów składania deklaracji przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U Nr 21, poz. 99), działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głownie wyjaśnia, co następuje:

Nie można zgodzić się z tezą wyrażoną w przedmiotowym piśmie, a sprowadzającą się do uznania, iż w sytuacji, gdy Przedsiębiorstwo w styczniu 2004 r. osiągnęło dochód w kwocie 64.515,91 zł, wykazany w deklaracji CIT-2 za styczeń 2004 r. i jednocześnie w tej deklaracji (w poz. 28) zastosowało odliczenie od dochodu z tyt. strat z lat poprzednich do wysokości tego dochodu, a także to, że w styczniu 2004 r. nie osiągnęło zysku brutto, tym samym nie jest zobowiązane do wpłat z zysku, wynikających z przywołanego wyżej rozporządzenia.

Na podstawie bowiem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 31.01.1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 1.12.1995 r. o zmianie ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 154, poz. 791), przedsiębiorstwa państwowe są zobowiązane do dokonywania wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa po opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym, a wysokość zaliczki wynosi 15% zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 13 ust. 5 i ust. 6 cyt. ustawy). Terminy i tryb dokonywania wpłat z zysku oraz wzory i terminy składania deklaracji przez przedsiębiorstwa państwowe określa rozporządzenie Ministerstwa Finansów z dnia 21.02.1996 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 99).

W zapytaniu jednostka podnosi, iż jej wątpliwości budzi zwrot “wpłaty z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym ....”, użyty w treści § 1 ust. 1 w/w rozporządzenia (pierwotnie wprowadzony do art. 12 ust. 1 cyt. wyżej ustawy).

Nie ulega wątpliwości, iż chodzi o podatek dochodowy określony przez ustawę z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), albowiem przedsiębiorstwa państwowe są osobami prawnymi w pojęciu tej ustawy. Ustawa ta w art. 1 ust. 1 stanowi, iż reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych, zwanych dalej podatnikami. Podkreślić zatem należy, iż oba te akty prawne, tj. zarówno w/w ustawa, jak i rozporządzenie posługują się takim samym terminem “opodatkowanie podatkiem dochodowym”.

Regulacje w zakresie podstawy opodatkowania i wysokości podatku dochodowego od osób prawnych zawiera rozdział 5 cyt. wyżej ustawy. Zgodnie z art. 18 ust. 1 zdanie pierwsze podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22 stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po dokonaniu odliczeń wskazanych w tym artykule. Z kolei zapis ust. 5 art. 7 nadaje podatnikom uprawnienie do obniżenia dochodu o wysokość straty poniesionej w latach poprzednich, na warunkach zawartych w tym przepisie. W sytuacji, gdy jednostka skorzystała z w/w uprawnienia i zastosowała odliczenie z tyt. strat poniesionych w latach ubiegłych, którego wysokość w całości pokryła zadeklarowany za styczeń 2004 r. dochód, podatek dochodowy za wskazany okres nie wystąpił.

Ważnym przy tym jest, że podstawy naliczenia wpłaty z zysku nie należy utożsamiać z podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym. Termin “zysk” jest pojęciem, którym posługuje się ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591 ze zm.) i w jej rozumieniu stanowi on dodatni wynik finansowy jednostki za dany okres rozliczeniowy.

Mając na uwadze powyższe ustalenia faktyczne i prawne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głownie nie podziela stanowiska jednostki i wyraża pogląd, że skoro podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym za styczeń 2004 r. wynosi “zero” i z tego też powodu należny podatek dochodowy za ten miesiąc nie wystąpił, to wówczas podstawę naliczenia wpłaty z zysku za ten miesiąc stanowi kwota zysku brutto, ustalona za styczeń 2004 r. zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj