Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PDII/415-1/04
z 18 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-1/04
Data
2004.03.18



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
likwidacja
majątek
objęcie (nabycie) akcji
podział majątku


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia akcji jako udziału w części majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółdzielni?


Z przestawionego stanu faktycznnego wynika, iż w ramach rozliczenia końcowego likwidowanej masy majątkowej spółdzielni w skład której m. in. wchodziły akcje spółki akcyjnej, spółdzielnia jako zbywający zaoferowała byłym swoim członkom nieodpłatne nabycie określonej ilości akcji ww. spółki.

Zbycie przedmiotowych akcji na rzecz byłych członków nastąpiło w oparciu o uchwałę ostatniego walnego zgromadzenia i nie stanowiło pokrycia zwrotu udziału bądź wkładu w rozumieniu art. 20 Prawa spółdzielczego.

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 3) ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

W wyniku podziału majątku likwidowanej spółdzielni – dokonanego na podstawie art. 125 § 5 Prawa spółdzielczego, osoby uprawnione uzyskały przychód, od którego spółdzielnia jako płatnik, powinna pobrać, w myśl art. 30 ust. 1 pkt 1a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 15 % uzyskanego przychodu, o którym mowa w w/cyt art. 24 ust. 5 pkt 3) tej ustawy. Następnie zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2) powołanej ustawy, kwoty zryczałtowanego podatku pobranego od przychodów uzyskanych przez osoby mające udział w podziale jej majątku powinna przekazać w terminie do dnia 7 miesiąca następnego po miesiącu w którym pobrano ten podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swej siedziby oraz sporządzić w myśl art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych deklarację PIT-8A.

Ponieważ przychodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym nie łączy się z innymi dochodami wobec czego podatnicy - byli czonkowie spółdzielni nie mają obowiązku wykazywania ich w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ponadto informuje się, iż przedmiotowa umowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem tego typu umowa nie została wymieniona w katalogu zawartym w art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj