Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PD IA-415/6/2003
z 11 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD IA-415/6/2003
Data
2003.12.11



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
hodowla
opodatkowanie dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy z tytułu hodowli i odłowu raków istnieje obowiązek zgłaszania dochodów do urzędu skarbowego?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20.11.2003 r. w sprawie cyt. „Czy z tytułu hodowli i odłowu raków istnieje obowiązek zgłaszania dochodów do urzędu skarbowego?” – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 14a §1 Ordynacji podatkowej uprzejmie wyjaśnia, że:

Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 14, poz.176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów powyższej ustawy nie stosuje się do:
1. przychodów z działalności rolniczej z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej
2. przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia
3. przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn
4. przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy
5. przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej.
Za działalność rolniczą w rozumieniu ust.1 pkt 1 uważa się działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1/ 1 miesiąc w przypadku roślin,
2/ 16 dni w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3/ 6 tygodni w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4/ 2 miesiące w przypadku pozostałych zwierząt
– licząc od dnia nabycia.
Powyższe przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym – ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.)
Natomiast jak już wspomniano, podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlegają przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.
Przepis art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym podaje definicję działów specjalnych produkcji rolnej, którymi są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenia pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Aby uprawa, hodowla lub chów mogły być zaliczone do tego rodzaju działalności muszą odpowiadać rodzajom i rozmiarom działów specjalnych produkcji rolnej objętym tabelą stanowiącą załącznik nr 2 cytowanej wyżej ustawy.
Planowane przez Pana hodowla i odłów raków nie znajdują się we wspomnianej wyżej tabeli, a zatem nie będą stanowić przychodów z działów specjalnych.
Reasumując, jeżeli działalność w zakresie hodowli i odłowu raków spełnia wymogi ustawy o podatku rolnym czyli uznana jest za działalność rolniczą nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj