Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDI/415-61/04
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-61/04
Data
2004.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
osoba samotnie wychowująca dzieci
ryczałt ewidencjonowany
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy przedsiębiorcy, który z dniem 01.01.2001 r. zawiesił działalność gospodarczą opodatkowaną w formie podatku zryczałtowanego, w latach następujących po roku zawieszenia tej działalności, przysługuje prawo do rozliczenia w sposób przewidziany w art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w sposób przewidziany dla łącznego opodatkowania dochodów małżonków lub osoby samotnie wychowującej dzieci?


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2002 r., „podatnik może zrzec się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Zrzeczenie może być dokonane nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w ciągu roku”.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy „zrzeczenia, o którym mowa w ust. 1 podatnik dokonuje przez złożenie urzędowi skarbowemu właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika pisemnego oświadczenia, (...)”.

Zatem w 2002 r. podstawową formą opodatkowania był zryczałtowany podatek dochodowy.

Jeżeli chodzi zaś o możliwość rozliczenia w sposób przewidziany dla łącznego opodatkowania dochodów małżonków lub osoby samotnie wychowującej dzieci to zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2002 r. „zasada wyrażona w ust. 2 i 4 nie ma zastosowania, jeżeli chociażby jeden z małżonków, osoba samotnie wychowująca dzieci lub jej dziecko uzyskały dochody (przychody) opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Jeżeli zatem z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w 2002 r. w formie ryczałtu podatnik nie osiągnął przychodów, przysługiwało mu prawo do rozliczenia w sposób przewidziany w art. 6 ust. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast od 1 stycznia 2003 r. art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, brzmi „(...) jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”.

Przepis ten w niezmienionej formie obowiązuje także w 2004 r.

Zgodnie zaś z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r. „sposób opodatkowania , o którym mowa w ust. 2 i 4 , nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)”.

Przy ocenie prawa do możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla łącznego opodatkowania dochodów małżonków lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci za 2003 i 2004 r. (odmiennie niż za rok 2002), decydującym kryterium nie jest fakt osiągania przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu lecz sam fakt czy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka, mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne j.w.

Fakt czasowego zaprzestania osiągania przychodów z tej działalności nie świadczy o jej likwidacji i nie zwalnia podatnika od konieczności zachowania i przestrzegania ciążących na nim obowiązków wynikających z przepisów tej ustawy.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest bowiem przedsiębiorcą do momentu likwidacji tej działalności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj