Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzozowie
PD/415-16/04
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-16/04
Data
2004.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Brzozowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
tytuł prawny
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Użytkuje połowę domu należącego do rodziców i jestem tam zameldowana. W 2003 r. poniosłam koszty remontu. Czy mogę sobie odliczyć od podatku wydatki remontowe?


W odpowiedzi na pismo z dnia 19.02.2004 r. (uzupełnione w dniu 4.03.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, dotyczących prawa do ulgi podatkowej z tytułu poniesienia wydatków na remont domu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że użytkuje pani połowę budynku mieszkalnego, którego właścicielami są rodzice. Jest tam pani zameldowana. W 2003 r. poniosła pani wydatki na cele remontowe i uważa, że może skorzystać z odliczenia od podatku z tego tytułu. Jednocześnie prosi pani o podanie warunków skorzystania z tej ulgi.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), warunkiem skorzystania z ulgi remontowej jest poniesienie przez podatnika w roku podatkowym wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wydatki na cele remontowe ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Zmniejszenie podatku z tytułu tej ulgi może być dokonane w roku podatkowym, w którym suma wydatków poniesionych przez podatnika od początku każdego okresu trzyletniego wynosi co najmniej 0,3 % kwoty stanowiącej podstawę „dużej ulgi” mieszkaniowej obowiązującej w pierwszym roku tego okresu, tj. 567,00 zł. Jeżeli podatnik ponosi wydatki na remont lub modernizację instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych i w związku z tym wydatkami, przekroczy podany limit odliczeń, to wysokość tego limitu podwyższa się o 0,5 % limitu dużej ulgi mieszkaniowej, tj. w latach 2003 - 2005 o kwotę 945,00 zł.

Rodzaje wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Niezbędnym warunkiem skorzystania z odliczeń jest to, by remontowane czy modernizowane mieszkanie, dom były zajmowane na podstawie tytułu prawnego. Jest nim:

  • prawo własności,
  • figurujący na podatnika (lub jego współmałżonka) przydział mieszkania komunalnego (kwaterunkowego),
  • umowa najmu mieszkania lub domu,
  • przydział mieszkania spółdzielczego lokatorskiego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania nabyte na wolnym rynku, w spadku, w drodze darowizny lub przydziału od spółdzielni,
  • umowa dzierżawy domu,
  • umowa użyczenia,
  • umowa dożywocia,
  • umowa podnajmu.

Jeśli zatem dysponuje pani dokumentem, na podstawie którego ma prawo do zajmowania lokalu mieszkalnego (części budynku mieszkalnego (jednym z wyżej wymienionych), to oznacza, że wydatki na jego remont poniesione od dnia jego uzyskania mieszczą się w dyspozycji powołanego wyżej art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj