Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI-415/55/03
z 3 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/55/03
Data
2003.12.03



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
budynek mieszkalny
pozwolenie na budowę



W związku z Państwa pismem z dnia 28.11.2003 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. Informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r. podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach wymienionych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na budowy budynku mieszkalnego.

Żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia tego typu odliczeń od posiadania pozwolenia na budowę. Jednakże na podatniku ciąży ciężar udowodnienia, że ponoszone wydatki dotyczą wydatków na własne cele mieszkaniowe. Dowodem takim jest m.in. pozwolenie na budowę wydane na podstawie odpowiednich przepisów prawa budowlanego.

W świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjmuje się, że wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe w powszechnym podatku dochodowym od osób fizycznych są wyjątkiem i istotnym odstępstwem od konstytucyjnej zasady powszechności i równości opodatkowania, a ich stosowanie nie może abstrahować od wykładni językowej tekstu prawnego i odbywać się według wykładni funkcjonalnej, rozszerzającej katalog przywilejów podatkowych. Na tle polskiego języka etnicznego „budowa budynku mieszkalnego” jest czymś innym od budowy ogrodzenia. Wiązanie ulgi podatkowej z tytułu budowy budynku mieszkalnego z ponoszeniem wydatków na budowę ogrodzenia, mimo, że jest wymienione w pozwoleniu na budowę jest niczym nieuzasadnione. Przepisy prawa budowlanego pozwalają w jednej decyzji określić inwestycje budowlane, jakie mają być wykonane w ramach tego pozwolenia, co nie oznacza, że inwestycje te nie są nierozłączne i nie mogą być zakończone i zgłoszone do odbioru jako samodzielne obiekty budowlane. Nie można tu łączyć pojęcia „inwestycja budowlana” z pojęciem „budowa domu mieszkalnego”. Inwestycja budowlana jest pojęciem szerszym obejmującym budowę wielu różnych obiektów budowlanych, w tym również budynku mieszkalnego. Ustawodawca w przepisach dotyczących ulgi celowo użył sformułowania „budowa budynku mieszkalnego”, a nie „inwestycja budowlana”, jak również nie odnosił rodzaju poniesionych wydatków do obiektów wymienionych w pozwoleniu na budowę.

Na podstawie przedstawionego przez Państwa pozwolenia na budowę oprócz budowy budynku mieszkalnego uzyskaliście Państwo pozwolenie również na budowę budynku gospodarczego, osadnika ścieków, przyłączaelektrycznego, wodociągowego i kanalizacyjnego oraz ogrodzenia działki. Obowiązujące od 1995 r. przepisy prawa budowlanego nie wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę ogrodzenia.

Wyroki NSA rozstrzygane są w indywidualnych sprawach i wiążą tylko strony postępowania. Cytowany wyrok nie stanowi wykładni prawa i jak widać z załączonego artykułu prasowego jest wyjątkiem od przyjętego orzecznictwa NSA w podobnych przypadkach.

Tutejszy Urząd Skarbowy stoi na stanowisku, że nie ma podstawy prawnej do dokonania odliczeń wydatków poniesionych na budowę ogrodzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj