Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDII-423/1/04
z 12 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII-423/1/04
Data
2004.02.12



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
apteka
leki
moment powstania przychodów
refundacja


Pytanie podatnika
Jak określić moment uzyskania przychodu w przypadku dopłat do leków lub materiałów medycznych tj. otrzymanych refundacji od kas chorych i kosztów uzyskania tych przychodów oraz w sprawie możliwości naliczania przychodów ze sprzedaży za dany okres sprawozdawczy zgodnie z ewidencją na kasie fiskalnej w wysokości całego utargu netto tj. bez pomniejszania o naliczone a nie otrzymane refundacje netto ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. udziela poniżej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na wniosek Spółki z o.o. „L.” w Ostrowcu Św. z dnia 28.01.2004r. w sprawie „określenia momentu uzyskania przychodu w przypadku dopłat do leków lub materiałów medycznych tj. otrzymanych refundacji od kas chorych i kosztów uzyskania tych przychodów oraz w sprawie możliwości naliczania przychodów ze sprzedaży za dany okres sprawozdawczy zgodnie z ewidencją na kasie fiskalnej w wysokości całego utargu netto tj. bez pomniejszania o naliczone a nie otrzymane refundacje netto”.

Przedstawiając stan faktyczny spółka wykazała, iż przedmiotem działalności jest handel artykułami medycznymi i lekami. Przychody, jakie osiąga Spółka to przychody z utargów i przychody otrzymywane jako refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przychody brutto ze sprzedaży ewidencjonowane na kasach fiskalnych różnią się od faktycznych utargów o kwoty refundacji brutto, ceny leku lub materiału medycznego wydawanego ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Za przychód ze sprzedaży w danym miesiącu sprawozdawczym /roku podatkowym/ Spółka uznaje przychody netto zaewidencjonowane na stanowiskach fiskalnych pomniejszone o naliczoną za ten miesiąc refundację netto. Kosztem uzyskania tych przychodów w okresie sprawozdawczym jest całkowita wartość sprzedanych towarów w tym okresie wg cen zakupu bez rozliczenia proporcjonalnego na faktycznie osiągnięte utargi w miesiącu sprzedaży i otrzymanej refundacji w następnym okresie sprawozdawczym.

Tutejszy Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:
1. wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
2. wykonanie usługi lub
3. otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Ustalenie daty uzyskania przychodu jest, zatem związane z wystąpieniem określonych stanów faktycznych, z którymi ustawa łączy moment powstania przychodu.

Refundacje za leki lub materiały medyczne dokonywane aptece przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie art. 125 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2003r. o powszechnym ubezpieczeniu z Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391 ze zm.) należy zaliczyć do świadczeń wymienionych w art. 12 ust. 3a, pkt 3 ww. ustawy podatkowej. Zatem zgodnie z dyspozycją zawartą w tym przepisie – przychód z tytułu prowadzenia apteki, w części dotyczącej refundacji leków powstaje w momencie otrzymania zapłaty tj. refundacji.

Aktualne jest, zatem stanowisko Ministra Finansów wyrażone w piśmie z dnia 05 lutego 1999 r. Nr PB2/AŁ-0059/99 „Przychodem z tytułu prowadzenia apteki są kwoty należne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych, z wyjątkiem tej części należności, która jest refundowana. W praktyce przychodem aptek są faktycznie osiągnięte utargi dzienne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych. Ponadto przychodem apteki są kwoty otrzymanej refundacji ceny lub materiału medycznego wydanego ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Za dzień uzyskania przychodu, w przypadku dopłat do leków lub materiałów medycznych uznaje się dzień, w którym właściciel apteki uzyskał refundację”.

Brak jest podstaw do innego sposobu naliczania przychodów tj. zgodnie z ewidencją na kasie fiskalnej w wysokości całego utargu bez pomniejszania o naliczone a nie otrzymane refundacje netto.

Kosztami uzyskania powyższych przychodów w okresie sprawozdawczym jest całkowita wartość sprzedanych towarów w tym okresie według cen zakupu bez rozliczenia proporcjonalnego na faktycznie osiągnięte utargi w miesiącu sprzedaży i otrzymanej refundacji w następnym okresie sprawozdawczym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj