Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.II.415/10/04
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.II.415/10/04
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
nieodpłatne nabycie
opodatkowanie dochodów
prywatyzacja
przedsiębiorstwo państwowe
Skarb Państwa
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczyć dochody uzyskane w miesiącu lutym 2004 r. ze sprzedaży akcji nabytych nieodpłatnie od Skarbu Państwa na podstawie ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 ze zm.) ?


Ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wprowadzono zmiany w zakresie zasad rozliczania dochodów osiągniętych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych w 2004 r.
Stosownie do treści art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) od 1 stycznia 2004 r. od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Przy czym, w myśl ust. 2 pkt 1 tego artykułu, dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, osiągnięta w roku podatkowym. Kosztami uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży akcji nieodpłatnie nabytych od Skarbu Państwa są, zgodnie z art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, m.in. wydatki poniesione na opłacenie prowizji maklera.

Podatnik, który uzyskał w roku podatkowym dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych obowiązany jest, zgodnie z art. 45 ust. 1a powołanej ustawy o podatku dochodowym, złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, odrębne zeznanie podatkowe o wysokości tego dochodu, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i w tym samym terminie wpłacić należny podatek dochodowy z tego tytułu.
Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 30b ust. 4 ww. ustawy, przepisu art. 30b ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Ponadto na mocy art. 39 ust. 3 powołanej ustawy, ustawodawca od 2004 r. nałożył na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, obowiązek przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym - imiennych informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzonych według ustalonego wzoru.
Tak więc od dochodu uzyskanego w miesiącu lutym 2004 r. ze zbycia tzw. akcji pracowniczych podatnik ma obowiązek wpłacić należny podatek dochodowy w wysokości 19 % tego dochodu, w terminie do 30 kwietnia 2005 r. W terminie płatności podatku podatnik ma również obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres zamieszkania, odrębne zeznanie podatkowe wg ustalonego wzoru, w którym uwzględni przedmiotowy dochód i obliczy wysokość należnego podatku dochodowego z tego tytułu. Informacje niezbędne do prawidłowego rozliczenia dochodów uzyskanych ze zbycia akcji podatnik otrzyma od firmy np. domu maklerskiego, za pośrednictwem której dokonał sprzedaży akcji. Firma ta ma bowiem obowiązek przesłać podatnikowi oraz właściwemu organowi podatkowemu do końca lutego 2005 r. informację o uzyskanych dochodach ze zbycia papierów wartościowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj