Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1 MUS-1471/PD2/423/19/04/KZ
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1 MUS-1471/PD2/423/19/04/KZ
Data
2004.03.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
depozyty
niewypłacone dywidendy
zryczałtowany podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaki jest obowiązujący termin odprowadzenia przez spółkę podatku od wypłaconych akcjonariuszom dywidend?


Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka na podstawie uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy dokonała wypłaty dywidendy. Akcjonariuszami uprawnionymi do wypłaty dywidendy były podmioty krajowe i zagraniczne, w obu przypadkach fizyczne i prawne. W dniu ustalenia praw do dywidendy wystąpiła kolizja legitymacji do otrzymania dywidendy między osobami wpisanymi do księgi akcyjnej, a osobami powołującymi się na posiadanie akcji. W celu uniknięcia zapłaty odsetek ustawowych za okres od ustalonego w uchwale Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy terminu wypłaty dywidendy do czasu ustalenia osób uprawnionych do dywidendy Spółka wpłaciła kwotę dywidendy do depozytu sądowego.

W przypadku złożenia kwoty dywidendy do depozytu przepisy prawa podatkowego nie dają możliwości odprowadzenia podatku od dywidend ponieważ:przekazanie to nie jest wypłatą w rozumieniu art. 26 w zw. z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,nie ma podstaw do zastosowania jakiejkolwiek stawki podatku ( stawki mogą być różne w zależności od osoby uprawnionej),nie ma podstaw do ustalenia właściwości miejscowej urzędów skarbowych (właściwym mogą być różne urzędy skarbowe w zależności od osoby uprawnionej).

Spółka jako płatnik jest zobowiązana, zgodnie z art. 8 powołanej na wstępie ustawy do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.Ponadto, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 (dot. m. in. podatku od dywidend oraz innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych) są zobowiązane, jako płatnicy do poboru, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat.

Płatnik zobowiązany jest następnie, w terminie do 7 dnia miesiąca następnego po miesiącu w którym podatek pobrano, do przekazania kwoty pobranego podatku do właściwego urzędu skarbowego podatnika.

W związku z tym, dopóki wypłata podatnikowi dywidendy faktycznie nie nastąpi, płatnik nie ma obowiązku poboru podatku, nawet gdy podatnikowi przychód z tego tytułu się należy. Wobec powyższego, dniem wypłaty jest dzień faktycznego przekazania akcjonariuszowi kwoty należnej mu dywidendy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj