Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I/415-31/KW/2003
z 12 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-31/KW/2003
Data
2003.06.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek należny
remanent likwidacyjny
spółka jawna
udział
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą wniesienie majątku jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej?


W odpowiedzi na Pana pytanie złożone w tut. Urzędzie w trybie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) , dotyczące skutków podatkowych jakie niesie ze sobą wniesienie majątku jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obecną regulacje prawną uprzejmie wyjaśnia , że :

I W ZAKRESIE PODATKU VAT:Skutki podatkowe w podatku naliczonym od towarów i usług , jakie powoduje wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej aportem do spółki jawnej zostały opisane w piśmie nr IV/443/26/03/I z dnia 22.04.2003r. , które nadal jest aktualne. Natomiast w kwestii zastosowania w omawianym przypadku art.6a ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) , tut. Urząd informuje , iż w świetle prawa możliwe jest wniesienie aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej , jeszcze przed zlikwidowaniem prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku późniejszej likwidacji działalności gospodarczej przez osobę fizyczną składniki przedsiębiorstwa nie wystąpią już w remanencie likwidacyjnym sporządzonym dla potrzeb podatku VAT i nie wystąpi w związku z tym podatek należny od remanentu likwidacyjnego. Jeżeli zaś likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną nastąpi przed wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki jawnej to na osobie fizycznej ciążą wszelkie obowiązki wynikające z art. 6a cyt. Ustawy i VAT.

II W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przepis ten nie wyróżnia sytuacji czy obejmujący udziały był wcześniej przedsiębiorcą czy też nie. Tak więc przejęcie udziałów przez Pana czy też Pana żonę w zamian za wniesioną zorganizowaną część przedsiębiorstwa spełnia warunki do zastosowania zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 109.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj