Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mikołowie
PB I–415-13-04-SM
z 19 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB I–415-13-04-SM
Data
2004.03.19



Autor
Urząd Skarbowy w Mikołowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dokształcanie
nauka języka
odliczenia od podatku
podnoszenie kwalifikacji


Pytanie podatnika
Czy podlegają odliczeniu od podatku wydatki związane z opłaceniem studiów doktoranckich oraz kurs języka angielskiego?


W myśl art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b i c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r. podatnikowi przysługują ulgi z tytułu poniesienia wydatków na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych oraz odpłatne dokształcenie i doskonalenie zawodowe podatnika.

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się – w granicach obowiązującego limitu – jeżeli podatnik poniósł wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, tj. ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65 poz. 385 ze zm.).

Z powyższego uregulowania wynika, że podatnik ma prawo zmniejszyć podatek dochodowy, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

  1. kształcenie jest odpłatne,
  2. wykonywane jest przez szkołę wyższą,
  3. której zasady funkcjonowania podlegają przepisom o szkolnictwie wyższym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że poniósł Pan wydatki z tytułu opłaty za udział w studiach doktoranckich prowadzonych przez jednostkę, która nie jest szkołą wyższą. Taki wydatek nie stanowi podstawy od odliczenia w ramach wydatków na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych w rozumieniu powołanej wyżej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Poniesiony przez Pana wydatek z tytułu opłaty za udział w studiach doktoranckich prowadzonych przez ww. jednostkę można zakwalifikować jako wydatek z tytułu odpłatnego dokształcania i doskonalenia zawodowego podatnika.

Za takie można uznać także poniesione przez Pana wydatki z tytułu opłaty za kurs języka angielskiego.

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się – w granicach obowiązującego limitu – jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenia zawodowe podatnika, gdzie za poniesione wydatki uważa się:

  1. dokształcanie w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych,
  2. poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,
  3. nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące

działalność w tym zakresie.

A zatem w przedstawionym stanie faktycznym poniesione wydatki z tytułu opłaty za udział w studiach doktoranckich oraz opłaty za kurs języka angielskiego będzie Pan mógł odliczyć od podatku w ramach ulgi z tytułu odpłatnego dokształcania i doskonalenia zawodowego podatnika. Kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 19% poniesionych wydatków- jeżeli wydatki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów- nie więcej niż 19% kwoty 2.280,00 zł w 2003 roku – do kwoty 433,20 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj