Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415/115/2004
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415/115/2004
Data
2004.03.08



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nieterminowość
odsetki
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy od kwoty odsetek wypłaconych byłym pracownikom na mocy zawartej ugody sądowej należało naliczyć i odprowadzić do Urzędu Skarbowego zaliczkę podatku dochodowego od osób fizycznych. Spółka wypłaciła byłym pracownikom zaległą premię, od której naliczono potrącono i odprowadzono zaliczkę podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast od odsetek nie naliczono i nie potrącono zaliczki opierając się na art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 09.02.2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych informuje, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego podziela Państwa stanowisko w niniejszej sprawie.

Z przedmiotowego pisma wynika, iż na mocy zawartej ugody sądowej Spółka wypłaciła byłym pracownikom zaległą premię wraz z odsetkami. Wyłącznie z tytułu wypłaty premii naliczono, potrącono i odprowadzono zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, natomiast odsetki pozostawiono nie opodatkowane.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176) wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1. Wskazany art. 10 ust. 1 pkt 1 stanowi, że źródłami przychodów są m. in. stosunek służbowy, stosunek pracy.
Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 tejże ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalent, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Wypłatę zaległej premii byłym pracownikom należy niewątpliwie zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy.
Wypłacone natomiast odsetki korzystają ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj