Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PDP/005-1-4/04
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/005-1-4/04
Data
2004.03.29



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszt
podatek dochodowy od osób prawnych
specjalna strefa ekonomiczna
teren
usługi


Pytanie podatnika
- dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej kosztów usług wykonywanych przez podmioty zamieszkujące poza terenem strefy.


Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w piśmie z dnia 02.02.2004 r. znak: US.PD/423-1/AB/04, dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej kosztów usług wykonywanych przez podmioty zamieszkujące poza terenem strefy.

Spółka z o.o. w E. prowadzi działalność gospodarczą na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, utworzonej na podstawie ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie ustanowienia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz. U. Nr 93, poz. 421 ze zm.) oraz Zezwolenia Nr 97 Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. z dnia 14 listopada 2000 r.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 117, poz. 1228), Spółka korzysta ze zwolnień i preferencji podatkowych określonych w art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie noweli, tj. przed 01.01.2001 r. W oparciu o przepisy art. 12 ustawy, dochody podmiotu, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, mogą być, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, całkowicie zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych w okresie równym połowie okresu, na jaki ustanowiona została strefa. Powyższe zwolnienie przyznała Rada Ministrów w § 5 rozporządzenia w sprawie ustanowienia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie tej strefy na podstawie zezwolenia, na okres 10 lat od dnia rozpoczęcia przez nich działalności gospodarczej na terenie strefy lecz nie dłużej niż do końca 15 roku od dnia jej ustanowienia, pod warunkiem, że będą spełnione wymagania określone w tym przepisie.

Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowy z osobami fizycznymi, mającymi miejsce zamieszkania poza granicami Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie usług polegających na zarządzaniu firmą oraz usług związanych z organizacją i prowadzeniem sprzedaży wyrobów firmy (składanie ofert sprzedaży różnym podmiotom gospodarczym, prowadzenie rozmów w tym zakresie, zbieranie i gromadzenie niezbędnej dokumentacji o kontrahentach itp.). Podmioty te część usług będą musiały wykonywać poza siedzibą Spółki, czyli poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej.

Pojawiły się zatem wątpliwości czy w/w usługi, świadczone przez te osoby w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, można uznać za usługi wykonywane na terenie strefy.

Przepisem, który definiuje “wyroby wytworzone na terenie strefy”, jest § 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2000 r.). Zgodnie z jego treścią, wyrobami wytworzonymi na terenie strefy są wyroby uzyskane w wyniku wytworzenia, obróbki lub przetworzenia na terenie strefy, jeżeli wartość, pomniejszona o podatek od towarów i usług, wszystkich użytych do ich wytworzenia materiałów, wytworzonych poza strefą oraz usług wykonanych poza jej terenem nie przekracza 70% przychodów uzyskanych z ich sprzedaży, pomniejszonych o podatek od towarów i usług. Na podstawie § 2 ust. 3 rozporządzenia powyższą definicję stosuje się odpowiednio do usług wykonywanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 10.01.2002 r. Nr PB4/UD-8214-14769-460/01 dokonało urzędowej interpretacji pojęcia “wyrobu wytworzonego na terenie strefy”, mającej zastosowanie do przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych przed dniem 01.01.2001 r. Z jej treści wynika, iż obliczenie wartości materiałów (składników, surowców, komponentów, części) nie wytworzonych na terenie strefy i usług nie wykonanych na jej terenie, następuje w skali całego roku i może być obliczane dla wszystkich łącznie wyrobów i usług wytworzonych na terenie strefy na podstawie zezwolenia. Obliczenie to powinno być dokonane w oparciu o prawidłowo prowadzoną ewidencję rachunkową, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591 ze zm.).

Przy obliczaniu wartości materiałów nie wytworzonych na terenie strefy i usług nie wykonanych na jej terenie, wyłącza się m.in. koszty usług, jeżeli usługi te były świadczone na terytorium strefy; dotyczy to również usług prowadzonych na terenie strefy przez podmioty, których siedziba znajduje się poza strefą. Do kosztów tych należą: wydatki poniesione w związku z dostawą mediów (energia elektryczna, woda, gaz), odprowadzanie ścieków i odpadów, opłaty za korzystanie ze środowiska, koszty telekomunikacji, usług pocztowych i kurierskich, opłaty za korzystanie z sieci komputerowych, koszty usług prawnych, doradczych, usług w zakresie księgowości i audytu, koszty usług finansowych nabywanych na potrzeby przedsięwzięcia prowadzonego w strefie – jeżeli usługi te są ściśle związane z prowadzonym przez przedsiębiorcę w strefie przedsięwzięciem.

Mając powyższe na uwadze, Spółka winna uznać za koszty usług pozastrefowych wydatki na usługi, inne niż przypisane do strefowych na podstawie interpretacji Ministerstwa Finansów, wykonywane zarówno na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, jak i poza jej terenem, przez podmioty mające siedzibę (miejsce zamieszkania) poza strefą.

Stanowisko Spółki, wyrażone w zapytaniu z dnia 05.01.2004 r. jest nieprawidłowe, ponieważ usługi, o których mowa w w/w piśmie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, nie mieszczą się w kategorii usług wykonywanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj