Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-432/03/CIP/02
z 19 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-432/03/CIP/02
Data
2003.12.19



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż
stawki podatku
wyroby
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje:
1) czy sprzedaż na rzecz stoczni wyrobów hutniczych do produkcji w/w statku jest opodatkowana stawką VAT 0% w oparciu o §61 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r.
2) czy podatnik może ubiegać się o zwrot podatku na podstawie §9 ust. 1 pkt 2 w/w rozporządzenia


Stan faktyczny


Podatnik podjął współpracę ze stocznią w zakresie dostaw wyrobów hutniczych na produkcję morskiego transportowca przewożącego towary.


Ocena prawna stanu faktycznego


Zgodnie z §61 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27poz. 268 z późn. zm.) zwanym dalej rozporządzeniem, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do sprzedaży części i wyposażenia z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu, dla środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 6.

    Zaś w pkt 6 mowa jest o następujących środkach transportu:
  • okrętach wojennych (PKWiU 35.11.1),
  • statkach wycieczkowych i tym podobnych, przeznaczonych głównie do przewozu osób; promach wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),
  • tankowcach (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),
  • statkach chłodniczych (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00),
  • statkach przeznaczonych do przewozu towarów oraz statków przeznaczonych do przewozu zarówno osób, jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,
  • statkach rybackich, itp. pełnomorskich (PKWiU 35.11.31-30),
  • pchaczach pełnomorskich (PKWiU 35.11.32-50.00), statkach szkolnych rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statkach badawczych rybołówstwa morskiego (PKWiU ex. 35.11.33-93.40)

A zatem sprzedaż przez Zapytującego Podatnika wyrobów hutniczych będących częścią lub wyposażeniem produkowanych środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego o wskazanym symbolu PKWiU (z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu) - będzie podlegała opodatkowaniu obniżoną stawką VAT 0% - pod warunkiem, że jest sprzedażą na te jednostki, rozumiane jako statki gotowe do eksploatacji zgodnie z przeznaczonym celem. Co innego stanowi natomiast „statek w budowie”, którym jest ten, którego stępkę położono lub wykonano równorzędną pracę konstrukcyjną w miejscu wodowania, aż do zakończenia budowy – art. 2 §2 ustawy z dnia 18 września 2001r. Kodeks morski (Dz. U. Nr 138, poz. 1545 z późn. zm.)

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (pkt 5.2.2.7.), wyroby niekompletne i niegotowe zalicza się do grupowań obejmujących wyroby gotowe pod warunkiem, że posiadają zasadnicze cechy wyrobu kompletnego i gotowego.

W świetle powyższego tut. organ wskazuje, iż regulowana przepisem §61 pkt 8 rozporządzenia sprzedaż na środki transportu morskiego i rybołówstwa morskiego obejmuje również sprzedaż na budowany statek gdy stan budowy tego statku będzie pozwalał na określenie zasadniczych jego cech jako wyrobu kompletnego i gotowego i gdy możliwym będzie jego zaklasyfikowanie do określonego grupowania PKWiU.

Ustosunkowując się do drugiego pytania Podatnika w kwestii możliwości ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o §9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, organ podatkowy wyjaśnia.

Zgodnie z przywołanym §9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia podatnikom produkującym kadłuby taboru wodnego i statki (PKWiU ex 35.11) ze wskazanymi tym przepisem wyłączeniami - przysługuje zwrot różnicy podatku naliczonego ponad podatek należny w kwocie nie wyższej od podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych bezpośrednio z produkcją tych towarów.Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika aby Podatnik produkował kadłuby taboru wodnego i statki (PKWiU ex 35.11) a zatem nie będzie mu przysługiwał zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym - w oparciu o przywołany przepis §9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia.

Jednocześnie w zakresie prawa do zwrotu różnicy podatku wskazać należy na przepis art. 21 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj