Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
DP-423/2/2004
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP-423/2/2004
Data
2004.04.15



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego będącego własnością osoby prawnej: czy jest to data podpisania aktu notarialnego, czy data oddania nieruchomości do użytkowania, czy też data wydania lokalu osobie kupującej?


Spółka jest współużytkownikiem wieczystym działki gruntu, na którym buduje budynek wielomieszkaniowy celem sprzedaży lokali mieszkalnych. W trakcie budowy tego budynku nastąpiła sprzedaż jednego z lokali mieszkalnych w stanie surowym zamkniętym wraz z częścią prawa użytkowania wieczystego działki gruntu.

Z umowy sprzedaży tego lokalu, sporządzonej w formie aktu notarialnego wynika, że Spółka w dniu sprzedaży tj. 8.12.2003r. otrzymała całość zapłaty i zobowiązała się do wydania przedmiotu umowy do dnia 30.12.2003r. Wydanie przedmiotu umowy osobie kupującej, nastąpiło dnia 2.01.2004r., natomiast dnia 5.01.2004r. wystawiono fakturę VAT dotyczącą sprzedaży przedmiotowego lokalu i prawa wieczystego użytkowania części działki.

Stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przyjmuje się zasadę, zgodnie z którą przychody powinny być uznane za należne, gdy określone zdarzenie faktyczne lub prawne wystąpi w rzeczywistości.

W zaistniałej sytuacji za datę uzyskania przychodu związanego z działalnością gospodarczą, zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uważa się dzień wystawienia faktury nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło zbycie praw majątkowych.

Moment przeniesienia prawa własności również w prawie podatkowym musi być określony zgodnie z normami prawa rzeczowego. Zgodnie z normami prawa cywilnego wydanie lokalu, ani wpłata zadatku, czy też fakt oddania budynku do użytkowania nie ma wpływu na przeniesienie własności nieruchomości. Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), a art. 158 określa wyraźnie formę czynności prawnej. Stosownie do powołanego wyżej art. 158 kc umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Ponadto zgodnie z art. 14 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

W świetle powyższego, w przypadku, o którym mowa w pytaniu, przychód w wysokości kwoty należnej wynikającej z umowy kupna-sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego, powstanie nie z chwilą oddania budynku wielomieszkaniowego do użytkowania, czy też z chwilą wydania przedmiotu umowy lecz z chwilą sprzedaży dokonanej w formie aktu notarialnego, gdyż z tym momentem nastąpiło przeniesienie własności nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj