Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
FB 005A-398/ZL/04
z 7 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
FB 005A-398/ZL/04
Data
2004.05.07



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kapitał spółki
kapitał zakładowy
kapitał zapasowy
kapitały pieniężne
osoby prawne
płatnik
środki własne
udział kapitałowy spółki
zobowiązanie podatkowe
zryczałtowany podatek dochodowy
zyski


Pytanie podatnika
Proszę o określenie czy powstało i w jakiej wysokości zobowiązanie podatkowe z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Zarówno w dziale podatku dochodowego od osób prawnych jak i od osób fizycznych nie uzyskałem informacji na temat wysokości zobowiązania oraz kto jest płatnikiem, kto podatnikiem, czy firma czy udziałowcy i czy wogóle należy płacić podatek oraz na którym formularzu należy złożyć deklarację podatkową. Wyjaśniam, że podwyższono kapitał zakładowy spółki z kwoty 50 zł do kwoty 50.000,- zł poprzez podwyższanie wartości udziałów, które zostały pokryte z funduszu rozwoju ( kapitału zapasowego ) pochodzącego ze środków własnych spółki. Sąd Rejonowy w styczniu 2003 roku wydał postanowienie o wpisaniu spółki do KRS-u, a następnie ( po odwołaniu w sprawie nazwy ) wydał drugie postanowienie, które firma otrzymała w roku 2004.


W związku z pismem zawierającym informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przypadku przelania środków z kapitału zapasowego spółki na kapitał zakładowy spółki, Dyrektor Izby Skarbowej uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) źródłem przychodów podlegającym opodatkowaniu tym podatkiem są kapitały pieniężne.
Za przychody z kapitałów pieniężnych, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały ( akcje ) w spółce mającej osobowość prawną lub w spółdzielni.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób zostało określone w art. 24 ust. 5. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu dochodem ( przychodem ) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód ( przychód ) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej.

Dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4, podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanych dochodów ( przychodów ).

Przepisy art. 41 ust. 4 i 42 ust. 1 nakładają na płatnika ( spółkę ) obowiązek poboru zryczłtowanego podatku dochodowego i przekazania go, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany podatek - na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
W terminie przekazania podatku płatnik jest obowiązany sporządzić i przesłać urzędowi skarbowemu informację
PIT-8A.

Zważyć przy tym należy, iż w przypadku przelania środków z kapitału zapasowego, pochodzących z zysku spółki na kapitał zakładowy ma zastosowanie przepis art. 41 ust. 5.
Zgodnie z tym przepisem w razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego płatnicy pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj