Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PD II 413/94/04
z 2 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD II 413/94/04
Data
2004.06.02



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
nierezydent
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy dochody artystów mających miejsce zamieszkania we Francji uzyskane w Polsce z tytułu wykonywanej osobiście działalności artystycznej podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na jakiej podstawie dokonywać wypłaty artystom z tytułu poniesionych podczas pobytu w Polsce kosztów związanych z wyżywieniem, zakwaterowaniem i dojazdem ?


Kwestię obowiązku podatkowego nierezydenta reguluje art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Ustawodawca wskazał przy tym, iż powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska - art. 4a ustawy. Zatem w przypadku przychodów uzyskiwanych na terytorium Polski przez nierezydenta podlegającego ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uwzględnić należy również postanowienia umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawarte przez Polskę z państwem, w którym osoba uzyskująca w Polsce dochody ma miejsce zamieszkania.
Jeżeli nierezydent osiąga w Polsce dochód z tytułu samodzielnie wykonywanej działalności artystycznej, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego jak też muzyka lub sportowca wówczas przychód ten podlega opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy przychodów z opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, a organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu.
Z art. 17 ust. 1 umowy zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej w Warszawie w dniu 20.06.1975 r. (Dz. U. z 1977 r. Nr 1 poz. 5) wynika również, iż dochody zawodowych artystów, jak na przykład artystów scenicznych, filmowych, radiowych oraz telewizyjnych jak też muzyków i sportowców z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności, podlegają opodatkowaniu w tym z Umawiających się Państw, w którym wykonują oni te czynności.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że dochody artystów podlegają zawsze opodatkowaniu u źródła tj. w państwie, w którym wykonywana jest działalność artystyczna bez względu na okres ich przebywania w Polsce w związku z czym płatnicy są obowiązani zawsze pobierać od wypłacanych im wynagrodzeń zryczałtowany 20 % podatek. Obowiązki płatnika w zakresie odprowadzenia należnego podatku określono w art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 ust. 2 pkt 2 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zryczałtowany 20% podatek pobierany jest od kwoty dokonywanych wypłat, a zatem przychodu nie pomniejsza się o koszty uzyskania tego przychodu.
Jeżeli natomiast chodzi o zwrot dla artystów diet i kosztów podróży oraz kosztów związanych z zakwaterowaniem to kwoty wypłacone z tego tytułu są zwolnione z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub rządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236 poz. 1990). Należy jednak pamiętać, że zwrot kosztów związanych z pobytem w hotelu oraz podróżą odbywa się na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego rachunków za hotel i przejazd.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj