Interpretacja Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim
PB-415/8/DD/04
z 2 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB-415/8/DD/04
Data
2004.06.02



Autor
Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim


Temat
Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Podatek


Słowa kluczowe
karta podatkowa
opodatkowanie łączne małżonków
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
W związku z informacją uzyskaną w Urzędzie Skarbowym w Makowie Maz. że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów zgodnie z przepisami art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w sytuacji gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z 2000 r. ze zm.) chciałem przedstawić moje stanowisko w tej sprawie.1) Prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej i 31 grudnia roku 2002 zgłosiłem przerwę w jej wykonywaniu, która została zarejestrowana w tutejszym US i do dnia dzisiejszego jej nie wznowiłem a nawet nie miałem zamiaru tego uczynić w roku 2003 jak i obecnym i dlatego nie przedstawiałem zaświadczeń o zatrudnieniu na pełnym etacie, co dawałoby mi prawo do obniżenia podatku o 80 %.2) Jeżeli dopuszcza się możliwość zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności a nie np. przerwy w poborze podatku, to gdy obejmowała ona cały rok podatkowy, moim zdaniem nie obowiązywały mnie w danym roku przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Już w samej nazwie ustawy zostały użyte wyrazy "od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne", artykuły ustawy wyraźnie mówią, że dotyczy ona podatników prowadzących działalność i osiągających przychody. Art. 1. Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz przez osoby duchowne.Art. 2. 1. Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opłacają zryczałtowany podatek dochodowy w formie: 1) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, 2) karty podatkowej Art. 23. 1 Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność:3) Miałem oczywiście prawo aby w roku 2003 wznowić wykonywanie działalności gospodarczej i płacić podatek zryczałtowany ale też takie samo prawo miał każdy spełniający odpowiednie warunki określone w ustawie z dnia 20.11.1998 r., przechodząc z innej formy opodatkowania lub rozpoczynając działalność wybrać taki rodzaj płaconego podatku.4) Nie odwołując zgłoszonej przerwy w roku 2003 działalności gospodarczej a co za tym idzie uzyskiwać przychodów, chociażby były one zerowe.5) Wobec przedstawionych wyżej argumentów twierdzę że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym dotyczyły mnie w takim samym stopniu co osoby prowadzące działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych lub też mogących rozpocząć w 2003 roku wykonywanie gospodarczej. Nie ma zatem podstaw do tego abym nie mógł skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania z małżonką.


Odpowiadając na Pana pismo z dnia 2004-04-26 odnośnie skorzystania z możliwości wspólnego opodatkowania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia;

zgodnie z art. 6 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późno zm./ małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być /z zastrzeżeniem ust.8/ na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art.9 ust. 1 i 1 a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie orzez każdego z małżonków, kwot określonych w art.26 w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów /przychodów/ opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach w ustawie.

Wyżej wymieniony sposób opodatkowania zgodnie z art. 6 ust.8 w/w ustawy nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20-11-1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 144 poz. 930 z 2000 roku z późno zm./.

Z pańskiego podania wynika, że prowadził Pan działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej i 31-12-2002r. zgłosił przerwę w jej wykonywaniu. Działalność nie została podjęta do chwili obecnej.

W tym stanie faktycznym należy stwierdzić, że w roku 2003 w stosunku do Pana miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, gdyż korzystał Pan z przerwy, która jest instytucją uregulowaną w art. 34 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza ze wspólnego opodatkowania sytuację, w której do jednego z małżonków zastosowanie mają przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a nie sytuację w której jeden z małżonków uiszcza zryczałtowany podatek dochodowy w formie kart podatkowej.

Zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy, gdyby taka była wola ustawodawcy, zapis art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miały inne brzmienie.

W tej sytuacji Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Maz. podtrzymuje swoje stanowisko o wyłączeniu możliwości wspólnego opodatkowania ze współmałżonkiem za 2003 rok.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj