Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy
PD-I/1-005/8/04
z 25 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/1-005/8/04
Data
2004.05.25



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bilety
dokumentowanie wydatków
karty
koszty przejazdu
koszty uzyskania przychodów
miejsce zamieszkania
praca
przejazdy pracowników
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy imienne karty przejazdu środkami transportu autobusowego, wynajętymi przez zakład pracy w celu grupowego przewozu pracowników do miejsca pracy, potwierdzające poniesiony przez pracownika wydatek na dojazd do zakładu pracy w kwocie 3.516,00 zł są wystarczającym dowodem uprawniającym do zastosowania w zeznaniu podatkowym za rok 2002 kosztów uzyskania przychodu w wysokości faktycznie poniesionych ?


Podatnik wyjaśnił, że dojeżdża do zakładu pracy, znajdującego się poza miejscowością zamieszkania, na podstawie karty przejazdu, uprawniającej do przejazdu w określonym terminie środkami transportu autobusowego wynajętymi przez zakład pracy w celu grupowego przewozu pracowników do miejsca pracy. Zakład pracy rozliczając miesięczne wynagrodzenie stosował podwyższone koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy, a w informacji o wysokości osiągniętych dochodów w roku 2002 uwzględnił koszty uzyskania przychodu w kwocie 1.443,90 zł.
Na podstawie art. 22 ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

W odniesieniu do art. 16 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 601 ze zm.), karta przejazdu zawierająca takie informacje jak na bilecie tj.: uprawnia do korzystania z przejazdu przez określoną osobę (ważna z dowodem tożsamości), określa relację przejazdu, zawiera termin ważności oraz cenę, spełnia wymagania dokumentu zawarcia umowy przewozu i powinna być traktowana na równi z biletem okresowym wydanym przez innych przewoźników.
Zatem karta przejazdu wystawiona przez przewoźnika i zakład pracy na imię i nazwisko podatnika (ważna z dowodem tożsamości), uprawniająca do przejazdu środkami komunikacji autobusowej na oznaczonej trasie, określająca wysokość należności za przejazd jest biletem okresowym, o których mowa w art. 22 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego, stwierdza się, iż w zeznaniu podatkowym za 2002 r. podatnik ma prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych kartą przejazdu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj