Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-751/12-3/ES
z 27 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-751/12-3/ES
Data
2012.09.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
przedsiębiorstwa
spółka jawna
środki pieniężne
towar
wyroby


Istota interpretacji
Czy czynność wniesienia w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (tutaj do Nowej Spółki) przedsiębiorstwa prowadzonego dotychczas w formie spółki jawnej (tutaj Spółka) oraz jako jednoosobowa działalność gospodarcza spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy lub po stronie Spółki, względnie czy po przeprowadzeniu likwidacji spółki jawnej i w jej efekcie objęciu udziałów w spółce kapitałowej przez udziałowców spółki jawnej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu u udziałowców Spółki -u Wnioskodawcy, lub czy po zaprzestaniu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu u Wnioskodawcy?



Wniosek ORD-IN 342 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2012 r. (data wpływu 03.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą - W. Waldemar P.... Jednocześnie jest udziałowcom spółki PHT „W” Spółka Jawna (dalej Spółka”), w której posiada 50 % udziałów, zaś 50% udziałów zostało objęte przez małżonkę Wnioskodawcy -Magdalenę P.

W skład przedsiębiorstwa Spółki wchodzą m.in.:

  1. oznaczenie indywidualizujące (nazwa);
  2. własność ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do ruchomości;
  3. prawa do korzystania z nieruchomości i ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności I środki pieniężne;
  5. tajemnice przedsiębiorstwa;
  6. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Obecnie Wnioskodawca planuje połączenie obu prowadzonych przedsiębiorstw, co ma nastąpić dwuetapowo. W pierwszym etapie ma mieć miejsce zawiązanie nowej spółki kapitałowej, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w której udziały zostaną objęte między innymi przez Wnioskodawcę - dalej „Nowa Spółka”.

W drugim etapie planowane jest wniesienie aportem do Nowej Spółki przedsiębiorstwa dotychczas prowadzonego jako W. i wniesienie aportem do Nowej Spółki przedsiębiorstwa prowadzonego przez PHT „W” W. P Spółka Jawna w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Nowej Spółki. Następnie, po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego, planowane jest zlikwidowanie spółki PHT „W” W. P Spółka Jawna, w wyniku czego udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostaną objęte przez jej udziałowców - W P oraz M P proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów - to jest po 50%. Po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego, planowane jest również zlikwidowanie przedsiębiorstwa W.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność wniesienia w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (tutaj do Nowej Spółki) przedsiębiorstwa prowadzonego dotychczas w formie spółki jawnej (tutaj Spółka) oraz jako jednoosobowa działalność gospodarcza spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy lub po stronie Spółki, względnie czy po przeprowadzeniu likwidacji spółki jawnej i w jej efekcie objęciu udziałów w spółce kapitałowej przez udziałowców spółki jawnej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu u udziałowców Spółki - u Wnioskodawcy, lub czy po zaprzestaniu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu u Wnioskodawcy...

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie aportu do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie jej udziałowców, bez względu na to czy udziałowcem będzie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą czy spółka jawna. Objęcie przez osobę fizyczną udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) wniesiony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z literalnego brzmienia ww. przepisu, za przychody z tytułu objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny ustawodawca uważa wyłącznie ich wartość nominalną, a więc wartość wynikającą z umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 304 § 1 pkt 5 K.s.h.). Oznacza to, że inna niż nominalna wartość udziałów objętych w zamian za aport nie tworzy przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (co potwierdza ugruntowana linia orzecznictwa sądów administracyjnych, w tym m.in. wyrok WSA w Gliwicach z 10 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Gl 741/09).

Moment powstania tego rodzaju przychodu określają przepisy art. 17 ust. la ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak, w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do powstałej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przychód powstanie w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednocześnie, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Wynika to wprost z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, użyte w tej ustawie pojęcie „przedsiębiorstwa” oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego, czyli zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Jeżeli zatem Wnioskodawca wniesie aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całe przedsiębiorstwo spółki jawnej (spełniające kryteria wskazane w art. 55 (1) Kodeksu cywilnego), to wówczas wprawdzie powstanie przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości objętych w zamian za ten aport udziałów - ale przychód ten będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analogicznie do powyższego, po likwidacji spółki jawnej nie powstanie przychód do opodatkowania po stronie jej udziałowców - u Wnioskodawcy. Spółka jawna, z chwilą zarejestrowania aportu w Krajowym Rejestrze Sądowym staje się udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, z momentem objęcia udziałów przez spółkę jawną nie powstaje obowiązek podatkowy po stronie Spółki lub wspólników spółki jawnej. Wspólnicy spółki jawnej mogą podjąć uchwałę o zakończeniu działalności spółki jawnej poprzez jej likwidację, np. w oparciu o art. 67 § 1 k.s.h, w związku z art. 58 k.s.h. Z chwilą wykreślenia spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sadowego ma miejsce w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zamiana wspólników spółki jawnej na osoby fizyczne będące uprzednio wspólnikami spółki jawnej, zaś udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostaną objęte według złożonego oświadczenia woli przez udziałowców spółki jawnej. Powyższe nie mieści się w katalogu wymienionym w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem objecie udziałów w spółce z o.o. przez byłych wspólników spółki jawnej, jako osoby fizyczne, po likwidacji spółki jawnej, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie tychże byłych wspólników spółki jawnej - w tym u Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj