Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2403-PDF-415-31/04
z 29 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
2403-PDF-415-31/04
Data
2004.04.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
szkolenie
szkolenie pracownicze


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane ze szkoleniem własnych pracowników przez pracodawcę, jeżeli dotyczyły one noclegów i wyżywienia pracowników podczas szkolenia?


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Użyty w tym przepisie zwrot ”w celu” oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź funkcjonowanie źródła przychodu. Z powyższej regulacji wynika, iż aby wydatek stanowił koszt uzyskania przychodu powinny być spełnione następujące przesłanki:

  • koszt został przez podatnika poniesiony,
  • poniesienie kosztu służy osiągnięciu przychodu,
  • koszt nie jest wymieniony w przepisach art. 23 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym, enumeratywnie określających wydatki, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu.

W świetle powyższego przepisu wydatki poniesione na szkolenie własnych pracowników mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych, usprawnienie pracy, lepsze zrozumienie wykonywanych zadań, polepszenie współpracy między pracownikami jak i jakości kontaktów między firmą a kontrahentami stanowią koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że został on poniesiony i udokumentowany. Ponieważ zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów, a takiego dowodu dotyczącego przeszkolenia pracowników Pani nie posiada. W Pani przypadku nie poniosła Pani wydatków na samo szkolenie, gdyż to Pani szkoliła własnych pracowników, a przedstawione faktury dotyczą noclegów w pensjonacie i usług gastronomicznych.

Z przesłanek zawartych w Pani piśmie wynika, że szkolenie dotyczyło m.in. technologii druku i obsługi plotera, które przeprowadzono w pensjonacie, a zdaniem tut. Organu właściwym miejscem do przeprowadzenia takiego szkolenia ze względu na korzystanie z urządzeń oraz różnego rodzaju materiałów jest siedziba firmy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj