Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-94/04
z 21 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-94/04
Data
2004.05.21



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest obniżenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych ujętych w ewidencji Spółki, począwszy od 2004r.?


Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatnik, stosownie do przepisów art. 16i ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy. Począwszy od stycznia 2004r. Spółka, na podstawie art. 16i ust. 5 powołanej powyżej ustawy, obniżyła stawki amortyzacyjne dla środków trwałych, które są w trakcie używania i znajdują się w Jej ewidencji.

Wobec powyżej przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskująca prosi o wyjaśnienie, czy możliwe jest obniżenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych ujętych w ewidencji Spółki, począwszy od 2004 roku?

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

    - art. 16h ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym odpisów amortyzacyjnych dokonuje sie od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (...),
    - art. 16i ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, według którego odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1,
    - art. 16i ust. 5 powołanej ustawy, w którym stanowi się, iż Podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

W przekonaniu organu, w przedstawionym stanie faktycznym, uwzględniając powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, iż jeżeli Spółka od miesiąca stycznia (będącego pierwszym miesiącem roku podatkowego 2004) podjęła decyzję o obniżeniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, to spełniła przesłanki wskazane w przytoczonych uprzednio przepisach i tym samym uprawniona jest do stosowania obniżonej stawki odpisów amortyzacyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj