Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443-21/04/AJ
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-21/04/AJ
Data
2004.04.20



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot różnicy podatku


Słowa kluczowe
zapłata podatku
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
czy zasadne jest stanowisko, że kwota zwrotu różnicy podatku nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane?


Spółka zwróciła się pismem z dnia 17.03.2004 roku (data wpływu 18.03.2004 r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego - o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa przedstawiając wątpliwości dotyczące prawa zwrotu określonej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w następującym stanie faktycznym.

Spółka wykonuje usługi eksportu transportu opodatkowane stawką 0%, zazwyczaj co miesiąc wykazuje dużą kwotę do zwrotu wynikającą z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Wątpliwości Spółki budzi fakt dotyczący prawa do zwrotu wynikający z faktur zakupu (podatek naliczony) za które Spółka dokonała zapłaty – czyli zwrotu tylko tej kwoty podatku który został zapłacony. Obrazując przedmiotową sytuacje Spółka przedstawiła poniższy przykład.

Sprzedaż usług:

ze stawką 0% - 200 000,00 złotych

ze stawką 22% - 50 000,00 złotych - VAT – 6.600,00 złotych

Opodatkowane zakupy towarów związane:

wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną 90 000,00 złotych- VAT –19.800,00 złotych

z czego VAT z faktur zapłaconych - 15.400,00 złotych

a VAT z faktur niezapłaconych - 4.400,00 złotych

Nadwyżka podatku VAT naliczonego nad należnym 13.200,00 złotych

Na tle przedstawionego stanu faktycznego spółka sformułowała swoje stanowisko, iż skoro do zwrotu jest zgodnie z przedstawionym przykładem kwota podatku VAT 13.200,00 złotych, która jest kwota mniejszą niż kwota podatku zapłaconego tj. 15.400,00 złotych to pytająca Spółka ma prawo do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym czyli do pełnej kwoty 13.200,00 złotych.Ponadto spółka uznaje iż ma prawo pokryć VAT należny podatkiem VAT naliczonym nie zapłaconym.

Działając w oparciu o art 14a §1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia.

W przykładzie podanym przez podatnika nastąpiły błędy rachunkowe, gdyż kwota podatku należnego przy stawce 22% od kwoty 50 000 złotych wynosi 11.000,00 złotych, a nie jak podaje spółka 6.600,00 złotych. Zwiększenie kwoty podatku należnego powoduje w przedmiotowej sprawie zmniejszenie nadwyżki kwoty podatku naliczonego nad należnym do kwoty 8.800,00 złotych (wynika to z różnicy 19.800,00 złotych (podatek naliczony) – 11.000,00 złotych (podatek należny)).

Stosownie do art 21 ust 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.) podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części, stawką niższą niż określona w art 18 ust 1 (tj. niższa niż 22%) przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, o której mowa w ust. 1 z zastrzeżeniem ust 2a i 4.

W ust 2a ustawa zastrzega, że kwota różnicy podatku o której mowa w ust 2 nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane oraz z dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został w całości zapłacony. Wskazuje to na to, że podatnik dokonujący sprzedaży towarów i usług opodatkowanych stawkami niższymi niż 22%, w przypadku wystąpienia o zwrot nadwyżki podatku może wystąpić o zwrot podatku jedynie odnośnie sumy kwot podatków wynikających z faktur przez niego w całości uregulowanych do dnia złożenia deklaracji.

Zgodnie z powyższym Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko przedstawione przez Spółkę - odnośnie zwrotu całej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli kwota ta jest mniejsza (lub równa) kwocie podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane – za prawidłowe, a tym samym stwierdza, iż Spółce w świetle przedstawionego przykładu przysługuje prawo zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w wysokości 8.800,00 złotych

Jednocześnie Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego nadmienia, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zna instytucji pokrycia podatku należnego podatkiem naliczonym niezapłaconym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj