Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.443/IC/2/2004
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.443/IC/2/2004
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
wartość sprzedaży
warunki zwolnienia


Pytanie podatnika
dotyczy zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 14 ustawy VAT


W odpowiedzi na wniosek z dnia 23.02.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego, uzupełnione w dniu 3.03.2004 r. o własne stanowisko w sprawie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 14 ust. 7a ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Trzyletni termin, o którym mowa w ww. przepisie liczony jest od końca miesiąca, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Oznacza to, że ponowne zwolnienie od podatku może przysługiwać podatnikowi w trakcie roku podatkowego, od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływają 3 lata od daty utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji ze zwolnienia.

Stosownie do postanowień art. 14 ust. 7a ww. ustawy, ponowne skorzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego w trakcie roku podatkowego możliwe jest przy spełnieniu warunku wynikającego z art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, tj. jeżeli podatnik nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym określonej wartości sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust 1 i 3, a także wartości eksportu towarów lub usług (z uwzględnieniem ust. 4 tego artykułu).

Mając również na uwadze art. 14 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy przekroczy kwotę, o której mowa w tym przepisie, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Tym samym podatnik, który chce skorzystać ponownie ze zwolnienia nie może do końca miesiąca, w którym upływa trzyletni termin, o którym mowa w art. 14 ust. 7a ww. ustawy przekroczyć wartości sprzedaży towarów umożliwiającej mu korzystanie z tego zwolnienia.

Z przedstawionego przez pana stanu faktycznego wynika, iż w dniu 31.03.2004 r. upłynie 3-letni termin liczony od końca miesiąca, w którym zrezygnował pan ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Ponadto w 2003 r. z prowadzonej działalności gospodarczej wartość sprzedaży towarów i usług oraz wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyła kwoty 10.000 euro – 40.900,00 zł (wartość 1 euro ustalona na dzień 1.10.2002 r.).

Biorąc powyższe pod uwagę, może pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o ile dopełniony został warunek z art. 14 ust. 3 ww. ustawy, tj. od dnia 1.01.2004 r. do dnia 31.03.2004 r. wartość sprzedaży towarów i usług nie przekroczy kwoty 10.000 euro – 45.700,00 zł (wartość 1 euro ustalona jest na dzień 1.10.2003 r.). W celu wyboru zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy zgodnie z art. 9 ust. 9 ww. ustawy uaktualnić zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, ze wskazaniem miesiąca, od którego będzie pan korzystał ze zwolnienia w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj