Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBII/423/50/04/ESz
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBII/423/50/04/ESz
Data
2004.04.08



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
dywidendy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Siedziba i zarząd podmiotu, który posiada 100% udziałów w kapitale Spółki - znajduje się na terenie Niemiec. Zgodnie z umową o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawartą z NIemcami podatek dochodowy od dochodów z dywidend wynosił 5%. Czy w dalszym ciągu obowiązuje ta stawka podatku, jeżeli nie, to w jakiej wysokości należy pobrać ten podatek wypłacając dywidendę w 2004 r.?


W odpowiedzi na pismo dotyczące prawidłowego pobrania przez Spółkę – występującą w roli płatnika – zryczałtowanego podatku od dywidendy wypłaconej podmiotowi, który nie posiada zarządu ani siedziby na terenie Polski i posiada 100% udziałów w kapitale spółki, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę w Polsce (w tym wypłaconych dywidend) ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Stawka ta ma zastosowanie również, gdy odbiorcą dywidendy jest osoba mająca siedzibę lub zarząd za granicą o ile innych postanowień nie zawiera umowa w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu zawarta z krajem, w którym znajduje się miejsce siedziby lub zarządu podatnika.

Z pisma Spółki wynika , iż wypłata dywidendy ma być dokonana na rzecz podmiotu posiadającego 100% kapitału Spółki, nie będącego osobą fizyczną oraz posiadającego siedzibę i zarząd w Niemczech.

W przypadku osób zagranicznych będących nierezydentami w rozumieniu przepisów dewizowych, przy wypłacie na ich rzecz należności z tytułu dywidend możliwe jest zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pod warunkiem uzyskania przez płatnika (tj. „D.” Sp. z o.o.) od podatnika (odbiorcy należności z tytułu dywidendy) tzw. certyfikatu rezydencji tj. zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą dla celów podatkowych wydanego przez właściwy organ administracji podatkowej. Posiadanie takiego zaświadczenia umożliwi zastosowanie stawki określonej w umowie podpisanej w dniu 18 grudnia 1972 r. między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. Nr 31 z 1975 r., poz. 164 ze zm.), zwanej dalej „umową”.

Zgodnie z art. 10 niniejszej „umowy”: dywidendy, które płaci spółka mająca siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

Powyższe uregulowanie w powiązaniu z art. 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oznacza, że wypłaty dywidendy dokonywane przez Waszą Spółkę jako płatnika na rzecz udziałowca posiadającego siedzibę w Niemczech podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Art. 10 ust. 2 pkt a) „umowy” natomiast stanowi, że podatek ten nie może przekroczyć 5% kwoty dywidendy brutto, jeżeli odbiorca jest spółką rozporządzającą co najmniej 25% kapitału spółki wypłacającej dywidendę.

W związku z powyższym należy potwierdzić stanowisko wyrażone w piśmie, iż wypłacając w 2004 r. należną dywidendę na rzecz udziałowca mającego siedzibę w Niemczech należy zastosować stawkę podatku w wysokości 5% tj. wynikającą z „umowy”, jeśli odbiorca jest spółką rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 25% kapitału „D.” Sp. z o.o. oraz pod warunkiem uzyskania przez płatnika od podatnika zagranicznego tzw. certyfikatu rezydencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj