Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włocławku
PDF-1/415-6/04
z 20 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-1/415-6/04
Data
2004.02.20



Autor
Urząd Skarbowy we Włocławku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
komputery
koszty uzyskania przychodów
nauka języka


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na kurs komputerowy oraz kurs językowy będą kosztem uzyskaniaprzychodów z działalności gospodarczej.


W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 23.01.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.01.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 30.01.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 02.02.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej odpowiedzi na zapytanie: czy wydatki poniesione na kurs komputerowy oraz kurs językowy będą kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych polegającą na świadczeniu głównie usług sekretarskich z przewagą tłumaczeń. Wyjaśnia Pani, że ww. usługi wymagają ciągłego dokształcania i w związku z czym uczęszcza Pani na kurs językowy, a wkrótce zamierza odbyć kurs komputerowy.

Umiejętności pozyskane w trakcie kursów wpłyną pozytywnie na wizerunek firmy, a w przyszłości na pozyskanie większego grona klientów, co wpłynie bezpośrednio na Pani przychód.

Pani zdaniem koszt kursu komputerowego i językowego stanowią koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, że: zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oparta jest więc na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczenia do celów podatkowych wszelkich poniesionych kosztów pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a poniesienie tych kosztów ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

Podstawą do zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów są dowody dokumentujące fakt ich poniesienia, a więc faktury VAT, rachunki.

Na podatniku jednak ciąży obowiązek wykazania związku przyczynowego danego wydatku z prowadzoną działalnością i jego właściwego udokumentowania.

Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela Pani stanowisko wyrażone w przedmiotowym piśmie, iż koszt kursu komputerowego i kursu językowego jest kosztem uzyskania przychodu w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj