Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-660/12-2/MP
z 28 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-660/12-2/MP
Data
2012.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
bon towarowy
czynności niepodlegające opodatkowaniu
dostawa towarów
karty
obowiązek podatkowy
świadczenie usług


Istota interpretacji
Wydanie bonów, kart lub zestawów podarunkowych po dokonaniu wpłaty na rachunek Wnioskodawcy przez potencjalnych klientów nie stanowi ani dostawy towarów, ani świadczenia usług i tym samym, nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług wyznaczonym przez przepis art. 5 ust. 1 ustawy.



Wniosek ORD-IN 579 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18.07.2012r. (data wpływu 27.07.2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odpłatnego przekazania bonu podarunkowego/ karty podarunkowej/ zestawu podarunkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.07.2012r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odpłatnego przekazania bonu podarunkowego/ karty podarunkowej/ zestawu podarunkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

  • dystrybucję bonów elektronicznych w Internecie – portal www…..pl (w portalu dostępny jest opis wielu usługodawców. Osoba pragnąca nabyć określoną usługę znajduje ją w portalu i może wydrukować papierowy bon jako dowód, że za nią zapłaciła z góry).
  • dystrybucję kart podarunkowych sieci sklepów. Kupujący znajduje w supermarkecie kartę z opisem usługi i płaci za nią z góry, aby skorzystać z niej w przyszłości, tj. w ciągu 12 miesięcy.
  • dystrybucję zestawów upominkowych w Internecie i sieciach handlowych. Kupujący wybiera zestaw usług, płaci za nie z góry, aby skorzystać w przyszłości z jednej z opisanych w zestawie usług.

Każdy taki zakupiony bon, karta lub zestaw ma swoją wartość (np. „masaż relaksacyjny” ma wartość 100zł).

Firma działa jako „jawny agent” (termin z zakresu rachunkowości), w porozumieniu z partnerami (dostawcami usług) w zakresie ofert specjalnych, które oferuje swoim klientom za pośrednictwem portalu internetowego w formie karty lub zestawu. Wynagrodzenie X stanowi prowizja, która jest określona procentowo w porozumieniu z dostawcą usług.

Firma od swoich partnerów nie kupuje usług, a jedynie umawia się na ich udostępnienie poprzez swoje kanały dystrybucji.

Do piątego dnia każdego miesiąca księgowość X generuje rozliczenia dotyczące przyjętych kart upominkowych, bonów lub zestawów z księgowością każdego z partnerów i przelewa im odpowiednią sumę pieniędzy za usługi świadczone zgodnie z kartami upominkowymi, bonami lub zestawami.

Firma X działa jako pośrednik (dystrybutor), relacje z partnerem opierają się na prowizji. Dlatego też firma X w każdym miesiącu wystawia partnerowi (usługodawcy) fakturę VAT na podstawie uzgodnionej prowizji (procentowej), liczonej od wartości przyjętych bonów, kart lub zestawów (tzn. za rzeczywiście świadczone usługi), niezależnie od tego, za jaką kwotę firma sprzedała bon/kartę/zestaw w punkcie sprzedaży. Klient, który zapłacił z góry za kartę, zestaw lub nabywszy elektroniczny bon podarunkowy powinien skontaktować się bezpośrednio z dostawcą usługi i zarejestrować się, aby z niej skorzystać.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie :

Czy czynność polegająca na odpłatnym przekazaniu bonu podarunkowego / karty podarunkowej / zestawu podarunkowego jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy:

X jest zdania, że czynność polegająca na odpłatnym przekazaniu bonu podarunkowego / karty podarunkowej / zestawu podarunkowego nie jest przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT, gdyż czynność ta nie ma odzwierciedlenia w ustawowej definicji dostawy towarów czy świadczenia usług, które są przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług w kraju. Art. 7 ust. 1 ustawy, mówi, że odpłatna dostawa towarów to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a art. 8 ust. 1 ustawy, określa odpłatne świadczenie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towar to rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

X jest zdania, że czynność polegająca na odpłatnym przekazaniu bonu podarunkowego / karty podarunkowej / zestawu podarunkowego nie jest przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT, gdyż czynność ta nie ma odzwierciedlenia w w/w przepisach prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011r. Dz.U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. ustawy 1, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z wyżej wskazanymi regulacjami, przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy. Zauważyć jednak należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni jego odbiorca odnoszący korzyść związaną z tym świadczeniem.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Jak wynika z zawartego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego działalność Wnioskodawcy obejmuje :

  • dystrybucję bonów elektronicznych w Internecie - w portalu dostępny jest opis wielu usługodawców a osoba pragnąca nabyć określoną usługę znajduje ją w portalu i może wydrukować papierowy bon jako dowód, że za nią zapłaciła z góry;
  • dystrybucję kart podarunkowych sieci sklepów - kupujący znajduje w supermarkecie kartę z opisem usługi i płaci za nią z góry, aby skorzystać z niej w przyszłości, tj. w ciągu 12 miesięcy.
  • dystrybucję zestawów upominkowych w Internecie i sieciach handlowych - kupujący wybiera zestaw usług, płaci za nie z góry, aby skorzystać w przyszłości z jednej z opisanych w zestawie usług.

Firma działa w porozumieniu z partnerami (dostawcami usług) w zakresie ofert specjalnych, które oferuje swoim klientom za pośrednictwem portalu internetowego w formie bonu, karty lub zestawu. Firma od swoich partnerów nie kupuje usług, a jedynie umawia się na ich udostępnienie poprzez swoje kanały dystrybucji.

Do piątego dnia każdego miesiąca księgowość Wnioskodawcy generuje rozliczenia dotyczące przyjętych kart upominkowych, bonów lub zestawów z księgowością każdego z partnerów i przelewa im odpowiednią sumę pieniędzy za usługi świadczone zgodnie z kartami upominkowymi, bonami lub zestawami

Klient, który zapłacił z góry za kartę, zestaw lub nabywszy elektroniczny bon podarunkowy powinien skontaktować się bezpośrednio z dostawcą usługi i zarejestrować się, aby z niej skorzystać.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest, czy wydanie za odpłatnością bonu podarunkowego / karty podarunkowej / zestawu podarunkowego stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ocenie tut. Organu, wydanie ww. bonów, kart lub zestawów podarunkowych po dokonaniu wpłaty na rachunek Wnioskodawcy przez potencjalnych klientów nie stanowi ani dostawy towarów, ani świadczenia usług i tym samym, nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług wyznaczonym przez przepis art. 5 ust. 1 ustawy. Bon podarunkowy / karta podarunkowa / zestaw podarunkowy stanowi rodzaj znaku legitymacyjnego, upoważniającego do odbioru świadczenia, a więc do otrzymania w oznaczonym terminie określonych usług. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary czy usługi. Czynność przekazania bonów, kart lub zestawów upominkowych nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Wydania bonów, kart lub zestawów, ze względu na ich specyfikę, nie można też uznać za świadczenie usług. Bony lub karty same w sobie nie zaspokajają żadnych potrzeb - nie stanowią więc autonomicznego świadczenia, a świadczenie jest elementem konstytutywnym usługi. Fakt pobierania za wydanie kuponu wynagrodzenia nie ma znaczenia, bowiem wynagrodzenie to jest należne podmiotowi, który faktycznie świadczy usługę (partnerowi)

W rozpatrywanej sprawie, Wnioskodawca dokonując sprzedaży bonów, kart i zestawów podarunkowych, tj. uprawnień do skorzystania ze świadczenia wykonywanego przez inny podmiot gospodarczy, prowadzi działalność polegającą na pośrednictwie w sprzedaży usług pomiędzy partnerami (dostawcami usług) a ostatecznymi nabywcami usług (klientami).

Odbiorcami usług pośrednictwa świadczonych przez Wnioskodawcę są partnerzy, bowiem to oni uzyskują korzyści z tytułu sprzedaży bonów, w postaci przyszłej prawdopodobnej sprzedaży własnych usług. Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje, że ma zawarte z partnerami umowy w zakresie ofert specjalnych, które oferuje swoim klientom za pośrednictwem portalu internetowego w formie bonu, karty lub zestawu. Wynagrodzenie X stanowi prowizja, która jest określona procentowo w porozumieniu z dostawcą usług. Dlatego też firma X w każdym miesiącu wystawia partnerowi (usługodawcy) fakturę VAT na podstawie uzgodnionej prowizji (procentowej), liczonej od wartości przyjętych bonów, kart lub zestawów (tzn. za rzeczywiście świadczone usługi), niezależnie od tego, za jaką kwotę firma sprzedała bon/kartę/zestaw w punkcie sprzedaży.

Reasumując, wydanie bonów podarunkowych / kart podarunkowych / zestawów podarunkowych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W opisanej sytuacji przedmiotem opodatkowania są usługi pośrednictwa (dystrybucji) świadczone na rzecz Partnerów, za które Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj