Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG 005/275/2003/PDII/415-114/03
z 16 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG 005/275/2003/PDII/415-114/03
Data
2003.12.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pożyczka mieszkaniowa
pracownik
umorzenie
zapomoga


Pytanie podatnika
Zakład pracy umorzył pożyczkę mieszkaniową sfinansowaną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z uwagi na śmierć pracownika, któremu tę pożyczkę przyznano. Czy powstaje wówczas zobowiązanie podatkowe określone w cytowanym wyżej art. 21 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 12.11.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego - 19.11.2003 r.) uzupełnione pismem z dnia 12.12.2003 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uprzejmie wyjaśnia:

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z pisma wynika, iż Jednostka umorzyła pożyczkę mieszkaniową sfinansowaną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z uwagi na śmierć pracownika, któremu tę pożyczkę przyznano.

W myśl art. 21 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania.

W przypadku udzielenia pożyczki pracownikowi pieniądze postawione zostają do jego dyspozycji i przez niego zostają spożytkowane.

W sytuacji, gdy pracodawca umarza spłatę udzielonej pracownikowi pożyczki, niespłacona kwota staje się jego przychodem

Jeżeli umorzenie pożyczki następuje po śmierci pracownika nie powstaje zobowiązanie określone w cytowanym wyżej art. 21 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Na pracodawcy, który umarza kwotę pożyczki udzielonej zmarłemu pracownikowi nie ciąży obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy i sporządzenia informacji o wysokości umorzonej pożyczki.



Ustosunkowując się do drugiego zapytania w piśmie dot. określenia pojęcia “długotrwała choroba”, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tut. Urząd wyjaśnia, co następuje.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 26 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są zapomogi wypłacone w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79 – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują pojęcia “długotrwałej choroby”, ale tylko stwierdzają, że chodzi o choroby leczone przez dłuższy okres czasu. Z uwagi na to, iż pojęcie “długotrwała” należy do kategorii pojęć nieostrych, każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie przez pracodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj