Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PP/446/431/XI/04
z 18 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/446/431/XI/04
Data
2004.03.18



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
energia elektryczna
powstanie obowiązku podatkowego
termin płatności


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku zapłaty faktury dokumentującej dostawę energii elektrycznej przed określonym na niej terminem płatności.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo złożone dnia 25.02.2004 r., uzupełnione o znaczki opłaty skarbowej w dniu 3.03.2004 r., w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia co następuje.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2-10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2a-6.

Zgodnie zaś z art. 6 ust. 8b pkt 1 lit. a) dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla ww. rozliczeń.

Zatem za moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług dostarczania energii elektrycznej uważa się dzień, do którego określono termin zapłaty za energię, czyli w podanym przez Państwa przykładzie będzie to 3-ci każdego miesiąca. Bezsporna jest bowiem zasada, iż terminem płatności jest data, w której należność stała się wymagalna. Nie można uznać za termin płatności każdego dnia przypadającego w okresie do 3-go następnego miesiąca (nawet jeśli w tym okresie nastąpiła faktyczna zapłata), gdyż kwota wynikająca z faktury nie była kwotą wymagalną.

Reasumując, termin płatności będący w przypadku sprzedaży usług energii elektrycznej momentem powstania obowiązku podatkowego należy rozumieć jako końcową datę określoną w umowie dla przedmiotowych rozliczeń. Powyższe zasady w zacytowanym wyżej brzmieniu przepisów obowiązują do 30 kwietnia 2004 r. ze względu na przygotowywany projekt nowej ustawy o podatku od towarów i usług, która obowiązywać będzie od 1.05.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj