Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US I PB-415/29/04
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US I PB-415/29/04
Data
2004.04.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
1. Czy wydatki z 2003 r. poniesione na dokończenie budowy budynku mieszkalnego będą mogły być odliczone od podatku jako ulga remontowa w zeznaniu podatkowym za 2003 r.?
2. Czy po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego budynku (po uzyskaniu wszystkich odbiorów i pozwoleń) wydatki poniesione na ostateczne wykończenie budynku mieszkalnego (ocieplenie i elewacja) będą podlegały odliczeniu w ramach ulgi remontowej


Zgodnie z przepisem art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwana dalej ustawą, podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizacją – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto:

  • przedmiotowe wydatki mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),
  • zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),
  • nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),
  • dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

Jeżeli przytoczone powyżej warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust. 4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. 15 ustawy.

Przez remont zgodnie z przepisem art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016) rozumie się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji. Z kolei na podstawie „Słownika języka polskiego PWN” pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka (Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 1996 r.):

  • remont stanowi przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu,
  • modernizacja stanowi unowocześnienie, uwspółcześnienie.

Ad. 1. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. nabył pan aktem notarialnym działkę z rozpoczętą budową i w tym samym roku otrzymał pan decyzję w sprawie przeniesienia pozwolenia na budowę. W 2003 r. zostały poniesione wydatki związane z dokończeniem tego domu. Budowa budynku mieszkalnego nie jest zakończona i trwa nadal. Przewidywany termin zakończenia budowy budynku mieszkalnego to maj 2004 r. W świetle wyżej powołanych przepisów, nie przysługuje panu prawo do ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego z tyt. wydatków, które pan poniósł w 2003 r., gdyż wydatki te związane są z budową budynku mieszkalnego a nie istniejącego budynku, do którego posiada pan tytuł prawny.

Ad. 2. Po uzyskaniu wszystkich odbiorów i zakończeniu budowy budynku mieszkalnego, które następuje zgodnie z przepisami określonymi w ww. ustawie Prawo budowlane, po spełnieniu łącznie wszystkich wyżej omówionych warunków ponoszone wydatki na ostateczne wykończenie istniejącego budynku mieszkalnego (ocieplenie, elewacje) będą podlegały odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację, gdyż roboty powyższe zawarte są w punkcie 5 załącznika nr 1 do powołanego powyżej rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, zgodnie z którym remont lub modernizacja elewacji budynku obejmuje między innymi: tynki i okładziny zewnętrzne, docieplenie ścian budynku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj