Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPE-P-443/5/2004
z 15 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPE-P-443/5/2004
Data
2004.04.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
samochód używany


Pytanie podatnika
Jak należy rozliczyć w kraju sprzedaż importowanych używanych samochodów osobowych?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) , odpowiadając na zapytanie Podatnika z dnia 15.03.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej odpowiedzi na temat sposobu rozliczania sprzedaży w kraju importowanych używanych samochodów osobowych. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia:

Na postawie art. 2 ust.1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, póz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Opodatkowaniu podlega również import towarów lub usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 1, 2 i 3 tej ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny.

W art. 25 wymienionej wyżej ustawy o VAT ustawodawca zamieścił katalog towarów i usług, w odniesieniu do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W ust. 1 pkt. 2 tego artykułu mówi się, że obniżenie to nie przysługuje podatnikowi, który nabywa samochody osobowe oraz inne samochody o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Z pisma wynika, że przedmiotem działalności Podatnika jest import używanych samochodów (przeważnie osobowych) z zagranicy i późniejsza ich sprzedaż w kraju. Zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami, ma Pan obowiązek opodatkowania sprzedaży tych towarów oraz ma Pan prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tych towarów z uwzględnieniem terminów określonych w art. 19 ust. 3 wymienionej wyżej ustawy o VAT. W związku z powyższym przykładowe rozliczenie zawarte w Pana piśmie jest prawidłowe.

Zaznaczyć należy, iż powołana wyżej ustawa z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm) tracą moc z dniem 30 kwietnia 2004 r., ponieważ od 1 maja 2004 r. obowiązuje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj