Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/1/415/31/04
z 30 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/1/415/31/04
Data
2004.04.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
karta podatkowa
opodatkowanie łączne małżonków
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości wspólnego rozliczenia się małżonków za rok 2003 w przypadku, gdy jeden z małżonków w 2000 r. zgłosił zawieszenie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej na czas nieokreślony.


Zagadnienie łącznego opodatkowania dochodów małżonków za rok 2003 regulują przepisy art. 6 ust. 2 i 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przepisy te stanowią:

ust. 2. „Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie”.

ust. 8. „Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (...)”.

W świetle ww. przepisów, przy ocenie prawa do wspólnego opodatkowania małżonków za rok 2003, poza wymogiem istnienia wspólności majątkowej i pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy znaczenie ma fakt, czy do chociażby jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), (latach 2001 – 2002 kryterium ograniczało się do ustalenia czy osiągane są przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu).

Ze złożonego pisma i ewidencji podatkowej tut. Urzędu wynika, iż od 1997 r., na Pana wniosek, opodatkowany jest Pan w formie karty podatkowej, wyboru innej formy opodatkowania nie zgłaszał Pan, natomiast zawieszenie działalności gospodarczej zgłosił Pan od dnia 01 maja 2000 r.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...), jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie (...).

Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest równoznaczne ze zrzeczeniem się opodatkowania w formie ryczałtu (karty podatkowej), gdyż przepisy prawa podatkowego, przez które w pojęciu ww. ustawy Ordynacja podatkowa, rozumie się przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych, nie nakładają na podatników obowiązku informowania organów podatkowych o okresowym zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej mogą jedynie, na zasadach określonych w art. 34 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgłosić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przerwę w prowadzonej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym, która skutkuje tylko obniżeniem ustalonej decyzją należnej do zapłaty stawki karty podatkowej.

Wymieniony art. stanowi:

ust.1 „W przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, z wyjątkiem ust. 2.

ust. 2 „W sytuacji gdy przerwa w prowadzeniu działalności została spowodowana chorobą, podatnik zawiadamia właściwy urząd skarbowy o okresie przerwy, wynikającym ze zwolnienia lekarskiego, w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.

Treść zapisu w ustawie wskazuje, iż zgłoszenie przerwy jest prawem a nie obowiązkiem podatnika.

Zgodnie z powyższym, fakt zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana nie wywołuje żadnych skutków w sferze prawa podatkowego i tym samym nie powoduje, że w stosunku do Pana nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem prowadzenie przez Pana działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu (karty podatkowej) wyklucza prawo do wspólnego opodatkowania małżonków na podstawie art. 6 ust 2 ustawy w związku z zaistnieniem okoliczności wymienionej w art. 6 ust. 8 cytowanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści Pana pisma wynika, że złożył Pan zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2003, PIT-37 łącznie z małżonką. Na podstawie złożonego zeznania ustalono, iż podpisali Państwo wniosek o łączne opodatkowanie dochodów z jednoczesnym oświadczeniem, że spełniają warunki określone w art. 6 ust. 2, 3, 8 – 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ, jak opisano wyżej, w stosunku do Pana, w dalszym ciągu, mają zastosowanie przepisy ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, składając wniosek o wspólne opodatkowanie naruszony został cytowany na wstępie przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym.

W związku z powyższym zastosowanie znajduje art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi: „Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj