Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kępnie
ZPD-411-174/2004
z 9 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZPD-411-174/2004
Data
2004.04.09



Autor
Urząd Skarbowy w Kępnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
kapitał spółki
objęcie (nabycie) akcji
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
W spółce akcyjnej 100% akcji posiadają osoby fizyczne. Spółka zamierza podwyższyć kapitał akcyjny z kapitału zapasowego, czynność ta podlega opodatkowaniu. Czy kwota zapłaconego podatku wpłynie na wysokość kwoty, o jaką zostanie podwyższony kapitał akcyjny?


W sytuacji gdy akcjonariuszami spółki są wyłącznie osoby fizyczne zagadnienia opodatkowania przychodu uzyskanego w wyniku wyżej opisanej operacji objęte są ustawą z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawa są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Z kolei art. 24 ust. 5 pkt 4 cytowanej ustawy przewiduje, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Od opisanych wyżej dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy Jednocześnie, zgodnie z art. 41 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego płatnicy (w tym wypadku spółka akcyjna) pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego lub akcyjnego. Płatnicy ci, zgodnie z art. 42 ust. 1 przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika.

Konsekwencją takiego unormowania omawianego zagadnienia jest fakt, iż kapitał zakładowy (akcyjny) zostaje podwyższony o kwotę pomniejszoną o należny zryczałtowany podatek dochodowy, gdyż równowartość kwot przeznaczonych z kapitałów spółki na podwyższenie kapitału akcyjnego, stanowi dochód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, a więc dochód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Oznacza to, że w przypadku podejmowania takiej uchwały przez zgromadzenie akcjonariuszy, kwota o którą podwyższony został kapitał akcyjny jest niższa niż kwota przeznaczona na podwyższenie kapitału akcyjnego, ponieważ od kwoty przeznaczonej na podwyższenie kapitału akcyjnego będzie pobrany podatek w wysokości 19%. Dlatego też podstawa opodatkowania z tytułu przychodu z udziału w zyskach osób prawnych będzie wyższa niż kwota, o którą został podwyższony kapitał akcyjny o kwotę należnego zryczałtowanego podatku dochodowego. Stąd też przedstawione w piśmie wyliczenie nie jest prawidłowe, gdyż de facto kapitał akcyjny zostanie podwyższony o kwotę niższą niż zakładana.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj