Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US.PB-2/415-8/04
z 27 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PB-2/415-8/04
Data
2004.05.27



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
niepełnosprawni
ulga budowlana
ulga podatkowa


Pytanie podatnika
Jakie dokumenty należy posiadać, aby skorzystać z odliczenia na budowę budynku mieszkalnego dla dziecka specjalnej troski?


Obowiązujące w 2004 r. przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nie przewidują możliwości odliczania wydatków na budowę budynku mieszkalnego.

Jedynie podatnikom, którzy do 2001 r. włącznie, nabyli prawo do odliczania wydatków na budowę budynku mieszkalnego i po dniu 1.01.2002 r. ponieśli dalsze wydatki na kontynuację tej inwestycji, przysługuje prawo do odliczania tych wydatków na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. (art. 3 ust. 2 i art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.).

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość skorzystania z odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez osoby niepełnosprawne lub osoby, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Odliczenie to dotyczy m.in. wymienionych w art. 26 ust. 7a pkt 1, wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. O tym czy poniesiony wydatek stanowi tylko modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego czy jest podyktowany celami rehabilitacyjnymi decydują potrzeby osoby niepełnosprawnej wynikające z jej niepełnosprawności. Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ww. ustawy). W przypadku gdy odliczania wydatków na cele rehabilitacyjne dokonują osoby posiadające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, odliczenie stosuje się jeżeli przychody osoby niepełnosprawnej w roku podatkowym nie przekraczają kwoty 9.120 zł (art. 26 ust. 7e ustawy).

Ulga na budowę budynku mieszkalnego zatem nie przysługuje.

Po spełnieniu ww. warunków można natomiast skorzystać z odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne i związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnego dziecka.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj